Wiedza

Technologia szybkiego ładowania: co to jest?

technologia-szybkiego-ladowania-co-to-jest

Ostatnio smartfony coraz częściej otrzymują wsparcie dla jednej lub drugiej technologii szybkiego ładowania. Ale ten fakt nie cieszy niektórych kupujących, ale tylko przeraża. Uważają, że szybkie ładowanie przyspiesza proces awarii baterii. Dzisiaj postaramy się dowiedzieć, czy tak jest.

Przez długi czas telefony komórkowe nie wymagały przyspieszonego ładowania. Dlaczego, jeśli urządzenie zostało podłączone do ładowarki tylko raz na trzy do czterech dni? Ale wraz z pojawieniem się smartfonów wszystko się zmieniło. Urządzenia te mają zwiększone zużycie energii. W rezultacie przyzwyczailiśmy się do tego, że w większości przypadków muszą być naliczane każdej nocy. Ale co, jeśli zapomniałeś podłączyć gadżet do ładowarki wieczorem, a rano musisz iść do pracy? W takich sytuacjach oszczędza się szybkie ładowanie. Podczas mycia zębów, robienia łóżka i pracy, bateria naładuje się o 50% lub nawet mocniej. Porozmawiajmy o tej technologii bardziej szczegółowo.

Tradycyjne ładowanie

Każda bateria działa na zasadzie procesu elektromechanicznego. Działa w obu kierunkach – bateria może pobierać energię, gromadzić ją lub oddawać. Przez wiele lat inżynierowie próbowali różnych źródeł prądu chemicznego. Wcześniej używano niklu i ołowiu , ale teraz wszystkie baterie do telefonów komórkowych są oparte na licie.. Mogą to być litowo-jonowe lub litowo-polimerowe – nie ma to znaczenia, ponieważ technologia szybkiego ładowania działa z obydwoma typami baterii. Główną zaletą litu jest to, że nie ma „efektu pamięci”. W rezultacie nie możesz czekać na moment, w którym smartfon zostanie całkowicie rozładowany. Nie jest konieczne ładowanie go do 100%. Gdyby nie ten fakt, szybkie ładowanie byłoby bezużyteczne. Jeśli chodzi o wady baterii litowych, polegają one na stopniowej utracie pojemności i zagrożeniu pożarowym.

W nowoczesnych smartfonach pojemność baterii wynosi od 2000 do 7000 mAh. Znamionowe napięcie akumulatora jest najczęściej równe 3,5-3,7 V. Przy pełnym poziomie naładowania napięcie można zwiększyć do 4,2 V, co pozwala zwiększyć wydajność procesora i niektórych innych komponentów. Jeśli chodzi o ładowanie samej baterii, kiedyś było bardzo proste – prąd miał ściśle określoną moc aż do momentu, gdy poziom naładowania osiągnął około 90%. Następnie moc stopniowo się zmniejszała, aby nie „naładować” baterii, specjalny kontroler to zrobił. I tak dalej, aż do osiągnięcia 100% opłaty. W rezultacie czas ładowania wynosił 2-2,5 godziny, w zależności od pojemności akumulatora.

Jak działa szybkie ładowanie?

Pierwszym, który próbował coś zmienić, była Qualcomm . W 2012 roku wprowadziła pierwszą wersję technologii Quick Charge . Zgodnie z planem producenta mobilnych chipsetów, w pierwszym etapie ładowarka powinna dostarczać prąd o maksymalnej możliwej mocy. A kiedy kontroler baterii zdał sobie sprawę, że poziom naładowania osiągnął pewien poziom – moc spadła.

Jaka jest funkcja szybkiego ładowania jest inna niż zwykle? Spójrzmy na to z przykładem. Weź najczęściej używaną ładowarkę do telefonu (na zdjęciu powyżej). W jego przypadku zobaczymy napis: „Output 5V / 1A”. Oznacza to, że w miarę możliwości urządzenie wysyła prąd o napięciu 5 woltów i sile 1 ampera. Moc wyjściowa takiego ładunku wynosi około 5 watów. Technologia Quick Charge 1.0 zmieniła się trochę. Smartfony obsługujące go nauczyły się przyjmować prąd o natężeniu 2 A. Wszystkie pozostałe parametry ładowarki pozostały takie same. Przy tej samej pojemności akumulatora pełne ładowanie jest o 30% szybsze.

Znacznie bardziej interesująca była druga wersja technologii firmy Qualcomm. Polega na jeszcze ściślejszej interakcji między kontrolerem baterii a ładowarką. Od teraz prąd może już osiągnąć 3 A. Również napięcie zmieniło się podczas ładowania – najpierw jest to 12 V, następnie spada do 9 V, a na koniec spada do standardowego 5 V. W porównaniu z użyciem tradycyjnej ładowarki, proces przyspieszył o 60 %! Wadą tej technologii jest wysoki koszt ładowarki, ponieważ zawiera specjalny układ scalony. Jednak większość konsumentów nie dba o to, ponieważ najczęściej ładowarka jest dołączona do smartfona, a konieczność zakupu nowej występuje bardzo rzadko.

We wrześniu 2016 r. Qualcomm wprowadził technologię Quick Charge 3.0 . Jego ładowarki i kontrolery baterii są jeszcze inteligentniejsze. Teraz optymalne napięcie jest wybierane indywidualnie dla określonego urządzenia i poziomu naładowania akumulatora. Napięcie zmienia się teraz od 3,6 do 20 V. Zmiana stopnia wynosi tylko 200 mV. W rezultacie trzecia wersja technologii okazała się o 38% bardziej wydajna niż druga. Wsparcie dla Quick Charge otrzymało procesory Snapdragon 430 , 617, 618, 620 i 820.

Wszechstronność

Nie wszystkie smartfony są wyposażone w procesor Qualcomm. Na szczęście istnieją inne technologie szybkiego ładowania na różnych urządzeniach z Androidem. Prawie wszystkie z nich działają na zasadach opisanych powyżej. W tym przypadku telefon można podłączyć do wysokowydajnej ładowarki innego producenta – nic mu się nie stanie. W niektórych przypadkach kontroler zasilania pozwala ładować smartfon w przyspieszonym tempie. W innych przypadkach ładowanie przebiega w trybie tradycyjnym – z prądem 1 lub 2 A. W żadnym wypadku ładowarka nie uszkodzi urządzenia.

Jednak lepiej jest nadal korzystać z ładunku, który pojawił się w zestawie. Zdarzały się przypadki na świecie, kiedy z jakiegoś powodu wybuchła bateria. Przyczyniło się to do chińskiej ładowarki i kabla USB o niskiej jakości.

Oddzielnie należy zauważyć produkty pod marką OPPO . Używa unikalnej technologii VOOC Flash Charging . Baterie w wyposażonych smartfonach mają osiem kontaktów. Energia elektryczna dostaje się do akumulatora z prądem 4,5 A i napięciem 5 V. Bateria składa się z kilku ogniw i prąd jest równomiernie rozłożony między nimi. W rezultacie ładowanie następuje bardzo szybko. Ponadto producent twierdzi, że jego technologia jest bardziej ostrożna z akumulatorem, bez zmniejszania jego żywotności.

Czy szybkie ładowanie jest szkodliwe dla telefonu?

Przede wszystkim niektórzy ludzie boją się faktu, że szybkie ładowanie smartfona odbywa się za pomocą wzmocnionego prądu. Wydaje im się, że bateria nie toleruje takiego związku. Rzekomo, rok później będzie musiał się zmienić. I rzeczywiście, pierwsza technologia szybkiego ładowania miała nieprzyjemną funkcję. Pojemność robocza akumulatora została szybko zmniejszona, jeśli smartfon był używany zbyt aktywnie, ładując go raz lub nawet dwa razy dziennie. Jednak od 2012 roku wiele wody przepłynęło pod mostem, teraz wszystko się zmieniło.

Nowoczesne technologie pozwalają sterownikowi mocy odbierać energię elektryczną w takiej ilości, jaka jest wymagana przez akumulator w określonej sekundzie. Natężenie prądu i napięcie nigdy nie przekraczają wartości progowych. Wszystko to potwierdzają liczne eksperymenty niezależnych ekspertów. Pokazali, że pojemność baterii spada w takim samym tempie, jak przy użyciu konwencjonalnej ładowarki. Dlatego nie możesz obawiać się szybkiego ładowania – to tylko ułatwi Ci życie.

Jak wyłączyć szybkie ładowanie?

Jeśli nadal boisz się szybkiego ładowania, dalsze działania zależą od tego, jak świeży jest Twój smartfon. Faktem jest, że na nowoczesnych urządzeniach obsługa tej technologii jest realizowana na poziomie kontrolera i oprogramowania układowego. Wyłącz szybkie ładowanie w takich gadżetach jest najczęściej niemożliwe. Jedynym wyjściem jest zakup innej ładowarki, która nie obsługuje technologii szybkiego ładowania.

Cóż, na smartfonach 2012-2014 nadal można wyłączyć tę funkcję. Odbywa się to w „ Ustawieniach ” w sekcji „ Bateria ”. Na urządzeniach Samsung może być konieczne odwiedzenie wstępnie zainstalowanej aplikacji Smart Manager .

Szybkie ładowanie zasilaczy AC do Samsung i Apple

Południowokoreańska firma Samsung wyposaża wiele swoich smartfonów w opatentowaną technologię szybkiego ładowania. Odpowiedni adapter jest dostarczany z urządzeniem. Jednak niektórzy użytkownicy tracą to małe akcesorium, podczas gdy inni wymagają dodatkowego „ładowania”, na przykład do użytku w pracy. Krótko mówiąc, byłoby zaskakujące, gdyby południowokoreański gigant nie sprzedawał zasilaczy oddzielnie.

W rosyjskich sklepach produkty z obsługą szybkiego ładowania Samsung kosztują od 1200 do 1500 rubli – jest to dość odpowiednia cena. Adaptery są dostępne z kablem lub bez. Różni się również tym, w jaki sposób złącze jest wyposażone w przewód – od dłuższego czasu dostępne są opcje z  USB Type-C , ponieważ statki flagowe mają właśnie takie gniazdo. Największa liczba wyprodukowanych „ładunków” jest pomalowana na biało. Ale jeśli spróbujesz, to w sprzedaży znajdziesz czarną wersję, która jest znacznie mniej popularna.
Z  iPhone’em wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane. Apple zapewnia  obsługę iPhone 8 , iPhone 8 Plus i  iPhone X w celu szybkiego ładowania. Jednak nie zwolniono specjalistycznej ładowarki mobilnej, która mogłaby przesyłać duże ilości energii. W związku z tym w pudełku ze smartfonem można znaleźć najprostszy adapter z prądem 1 A. Co robić? Tylko jedno wyjście: przejdź do sklepu z kartą sieciową Apple, pierwotnie przeznaczonego do połączenia z „MacBookiem”.
Każdy z trzech wyżej wymienionych iPhone’ów obsługuje adaptery o mocy 29 W, 61 W i 87 W. Im wyższy ten parametr, tym szybsze będzie ładowanie. Problem polega na tym, że potężne karty sieciowe są zbyt duże – nie możesz umieścić tego akcesorium w kieszeni. Ponownie, zostały one zaprojektowane do użytku w połączeniu z laptopem, więc zmniejszenie wymiarów wielkiego sensu nie było. Inną ważną wadą tych adapterów jest cena. W wersji o mocy 61 W trzeba zapłacić około 5500 rubli! Jednak produkty „jabłkowe” są zawsze drogie. Ale w tym przypadku jest to już chciwość producenta. Tak i jak możesz prosić o takie pieniądze na rzecz, która jest trywialnie niewygodna w użyciu?

Szybkie ładowanie kart sieciowych na AliExpress

Najsłynniejszy chiński sklep internetowy oferuje wiele akcesoriów do smartfonów. Łącznie z otwartymi przestrzeniami można znaleźć zasilacze z obsługą szybkiego ładowania. Na przykład ładowanie sieciowe Fonken, które ma miniaturowe wymiary, jest dostarczane bezpośrednio z magazynu w Rosji. Urządzenie jest przeznaczone przede wszystkim dla smartfonów i tabletów obsługujących technologię Qualcomm Quick Charge 3.0. Koszt akcesorium wynosi około 500 rubli. Nieźle, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest wyposażony w metrowy kabel USB z wysokiej jakości plecionką.

Ta sama technologia szybkiego ładowania jest obsługiwana przez adapter Tiegem. To urządzenie szacuje się na 800 rubli, ale jest znacznie bardziej wszechstronne. Faktem jest, że do tego ładowania można podłączyć maksymalnie dwa gadżety – jest to liczba wbudowanych portów USB. Prąd wynosi 2,4 A, a moc – 30 watów. Ta ładowarka jest idealna do produktów Huawei , LG  i innych dużych firm.

Oczywiście nie jest to pełna lista adapterów zasilania sprzedawanych przez AliExpress . Tutaj znajdziesz akcesoria o różnych kształtach i kolorach. Istnieją nawet rozwiązania z pięcioma złączami! Również od jakiegoś czasu chiński sklep internetowy pozwala na kupowanie oryginalnych produktów tego samego Samsunga – koreańskie adaptery są teraz również w ofercie AliExpress.

Smartphone Specjalista