Fakt, że obecność portu IrDA jest jedną z zalet nowoczesnego smartfona, nie powinien wywoływać u użytkownika kpiącego uśmiechu. W 2021 roku czujnik podczerwieni nie będzie w ogóle używany do przesyłania danych; jej zadaniem jest zapewnienie komfortu w domu użytkownika. W Internecie można znaleźć wiele recenzji, w których użytkownicy sceptycznie podchodzą do chęci producentów do „wskrzeszenia” technologii IrDA. Nowoczesne smartfony mogą przesyłać informacje na wiele różnych sposobów i przy największych prędkościach. Przy takich możliwościach powrót do „epoki kamienia” technologii mobilnych, kiedy trzeba było trzymać telefon na port i czekać na zakończenie wymiany danych z prędkością 9 Kb / s, jest po prostu głupotą.
Jednak teraz producenci wyposażają gadżety w porty podczerwieni, nie po to, aby użytkownicy mieli dodatkowe opcje transmisji danych. Port podczerwieni pełni zupełnie inną funkcję w 2021 roku. W tym artykule powiemy Ci, czym jest ta funkcja.
Dlaczego potrzebujesz portu podczerwieni w smartfonach?
Port podczerwieni w nowoczesnym gadżecie pozwala na zdalne sterowanie elektroniką cyfrową i użytkową. Dzięki czujnikowi podczerwieni smartfon z powodzeniem może pełnić funkcje np. Pilota do telewizora . Jednak sprawa nie ogranicza się do telewizora: porty podczerwieni urządzeń mobilnych są kompatybilne z każdą techniką – czy to lodówką, pralką, a nawet ekspresem do kawy . Możesz zmienić swój smartfon w uniwersalnego pilota „do wszystkiego”, wysyłając do kosza wyspecjalizowane urządzenia sterujące.
Możliwe jest wysyłanie poleceń do niektórych modeli telewizorów przez Wi-Fi i Bluetooth, ale jest to niewygodne. Ciągle przerywane jest połączenie między smartfonem a telewizorem.
Sam IrDA nie wystarczy do zdalnego sterowania sprzętem – użytkownik będzie musiał zainstalować specjalny program na smartfonie (jeśli nie jest załadowany przez producenta). Na szczęście większość z tych aplikacji jest bezpłatna.
Aplikacje mobilne IrDA
Wiele programów dla portu podczerwieni smartfona jest wyspecjalizowanych. Czyli np. do zdalnego sterowania telewizorem Panasonic potrzebny jest program Panasonic TV Remote . Aby sterować klimatyzatorem Samsung z tego samego smartfona , należy pobrać kolejną aplikację – nazywa się ona „Galaxy Universal Remote” i jest rozprowadzana odpłatnie.
Posiadanie w domu sprzętu od jednego producenta jest wygodne i opłacalne – nie ma potrzeby zaśmiecania pamięci urządzenia mobilnego licznymi narzędziami do nadajnika IR.
Jeśli użytkownik nadal posiada sprzęt różnych marek, powinien wypróbować kilka uniwersalnych zastosowań. Nie należy jednak oczekiwać od nich takiej samej dokładności pracy, jaką gwarantują specjalistyczne programy.
Jeśli smartfon nie ma IrDA: czy warto dokupić dodatkowe akcesoria?
Sama aplikacja na podczerwień „nie zrobi pogody”. Nie ma sensu instalować go na gadżecie, który nie jest wyposażony w czujnik podczerwieni. Smartfonów z portami podczerwieni nie ma już teraz – kolejna sprawa to rzadka opcja w telefonach ze średniego i drogiego segmentu cenowego. Co powinien zrobić kupujący, jeśli chce kupić model premium od znanego producenta i móc go używać jako pilota?
Odpowiedź jest prosta: musisz kupić nadajnik IR (lub klucz sprzętowy do telewizora ). Takie urządzenia są dość prymitywne, kompaktowe i kosztują „grosze”, ale skutecznie rozwiązują problem braku portu podczerwieni w smartfonie. Nadajniki podczerwieni są dwojakiego rodzaju:
- Do gniazda audio 3,5 mm.
- Do portu USB.
Na Aliexpressie jest mnóstwo różnych nadajników IR do smartfonów.
Najprostszym z nich jest adapter Liplasting IR . Producent obiecuje kompatybilność z dowolnymi urządzeniami i zasięg komunikacji do 10 metrów. Zachwyci Cię swoim miniaturowym rozmiarem i efektownym wyglądem. Jednak cena tutaj jest również bardzo atrakcyjna – tylko 50 rubli.
Alternatywnie rozważ pilota na podczerwień , który ma ciekawszy wygląd. Sam adapter jest bardzo mały i jest prawie niewidoczny po zainstalowaniu w smartfonie. Gdy nie jest potrzebny, można go wyjąć i schować do małego plastikowego etui, które wygląda jak brelok do kluczy. Posiada kółko, które pozwoli nosić go na pęku kluczy. Kosztuje trochę więcej – około 140 rubli.
Niestety nie wszystkie współczesne smartfony mają gniazdo 3,5- calowe , więc klucz sprzętowy Robotsky’ego można uznać za alternatywę . Jest większy niż poprzednie urządzenia, ale nadal nie jest większy niż kompaktowy dysk flash USB. To urządzenie jest dostępne w dwóch wersjach – ze złączem USB-C lub microUSB . Wystarczy wybrać odpowiednią opcję dla swojego smartfona. Ten adapter ma dobre recenzje, a jego cena to max 30 zł.