Pozostałe

Laptop czy komputer stacjonarny: co jest lepsze?

laptop-czy-komputer-stacjonarny-co-jest-lepsze

Pod względem sprzedaży laptopy od ponad dekady wyprzedzają komputery stacjonarne. W 2019 roku sprzedano 88,4 miliona komputerów stacjonarnych, a laptopy podwoiły się do 166 milionów. Oczekuje się, że luka stanie się jeszcze wyraźniejsza do 2023 r .: 79 mln w porównaniu do 171.

Sprzedaż komputerów PC spada, ale fakt ten nie oznacza, że ​​zakup komputera stacjonarnego w 2020 roku to zdecydowanie zły pomysł. Czasami jest to najlepsza opcja do mieszkania lub biura, a dziś powiemy Ci dlaczego.

Zalety i wady laptopów

Ponieważ laptopy są bardziej popularne, zacznijmy od nich.

1. Przenośność

Jeśli często musisz przenosić komputer z miejsca na miejsce, zabierać go ze sobą do pracy lub w podróż, to jedyną odpowiednią opcją jest oczywiście laptop. Jednak laptopy charakteryzują się różnymi poziomami przenośności: istnieją potężne i ciężkie maszyny z dużym wyświetlaczem, takie jak MSI Titan, oraz ultracienkie i lekkie, takie jak Acer Swift 5.

 

Wiele osób wybiera laptopy tylko ze względu na ich niewielkie rozmiary, a to nie zawsze jest właściwe podejście. Celem laptopa jest jego mobilność, a nie bycie bezczynnym przy biurku 24 godziny na dobę. Jeśli pracujesz przy tym samym biurku w domu i nie ma potrzeby noszenia do pracy komputera osobistego, powinieneś rozważyć zakup komputera stacjonarnego. Możesz także oglądać wideo leżąc na kanapie lub siedząc przy kuchennym stole na tablecie.

2. Urządzenia peryferyjne

Ograniczona liczba połączeń jest istotną wadą laptopa. To kompromis, na który trzeba będzie mieć wpływ na mobilność. Kupując laptopa, będziesz używać tego samego wyświetlacza, klawiatury, gładzika, wyboru portu, głośników i innych elementów przez cały okres użytkowania urządzenia. „Ale dlaczego, ponieważ jest mnóstwo dodatkowych akcesoriów” – mówią zaawansowani użytkownicy. I będą mieli rację. Tylko te właśnie akcesoria (głośniki, słuchawki, wyświetlacze zewnętrzne) pozbawią Cię głównej wygody – szybkiego i łatwego przenoszenia laptopa z miejsca na miejsce.

Ponownie, jeśli komputer nie opuszcza obszaru roboczego, rozsądniej jest kupić komputer stacjonarny. Możesz podłączyć do niego tyle akcesoriów, ile może wyciągnąć pod względem mocy.

3. Dyskretna grafika

Termin „oddzielna grafika” odnosi się do podsystemu w komputerze, który służy do wyświetlania wysokiej jakości obrazu. Może to być dedykowana karta graficzna podłączona do gniazda na płycie głównej lub wymienny GPU podłączony do zewnętrznego portu komputera. Oddzielna grafika nie występuje we wszystkich laptopach. Jeśli nie, urządzenie wykorzystuje zintegrowany procesor graficzny, który znajduje się na tej samej kostce co procesor i wykorzystuje pamięć RAM.

Obecność oddzielnej grafiki jest wymagana w dwóch przypadkach: lubisz gry lub pracujesz w programach CAD. Laptop z dedykowanym procesorem wideo rzadko jest cienki i lekki. Dlatego w niektórych przypadkach można skorzystać z niedrogiego laptopa ze zintegrowanym rdzeniem wideo i poprawić wydajność grafiki, używając zewnętrznej karty graficznej.

4. Ograniczone opcje aktualizacji

Notebooków nie można uaktualniać. Wszystko, co można w nich rozszerzyć, to ilość pamięci RAM i pamięci wewnętrznej. Zmiana innych modułów (na przykład procesora lub karty graficznej) jest niezwykle problematyczna, aw większości przypadków jest generalnie nierealna. Jeden z powodów leży w przypadku: w środku jest bardzo mało miejsca, nowa część najprawdopodobniej po prostu nie będzie pasować.

Jednak wielu właścicieli szpitali również nie przejmuje się aktualizacją. To sprawa osobista każdego. Ale jeśli nagle zapragniesz pompować moc swojego komputera, nie będzie problemów z pulpitem. Ale z laptopem – niestety będziesz musiał użyć tego, co masz.

5. Zużycie energii

Ilość zużywanej energii elektrycznej jest dość ważnym punktem, który może wpływać na wybór między laptopem a stacjonarnym.

Laptopy wymagają znacznie mniej prądu niż ich konkurenci o niskiej mobilności, ponieważ mają małe, energooszczędne komponenty. Dla osób dbających o środowisko i tych, którzy nie chcą płacić dużych rachunków za prąd, czynnik ten ma ogromne znaczenie.

Ponadto laptopy mają wbudowaną baterię. W przypadku zaniku zasilania urządzenie będzie działało jeszcze przez jakiś czas i da szansę na zapisanie danych w programach. Ale zwykle autonomia laptopa wynosi tylko 4-5 godzin, więc do długotrwałej pracy bez gniazdka będziesz potrzebować przenośnego źródła zasilania.

6. Kradzież

O wiele łatwiej jest ukraść laptopa niż komputer stacjonarny: nawet nie zauważysz, jak rozstajesz się z bagażem w kawiarni lub transporcie publicznym. Rzucenie laptopa na siedzenie w aucie też jest złym pomysłem, bo złodziej nie musi wybijać szyby i uciekać z cennym ładunkiem.

Na szczęście istnieje mnóstwo ochronnych akcesoriów do laptopów, takich jak zamki w stylu rowerowym i torba z tajną komorą. Ale ich zakup wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Zalety i wady komputerów stacjonarnych

Sporo klientów przychodzi do sklepu po klasyczne stacjonarne pecety. Czym się kierują?

1. Poziom wydajności

Wśród komputerów stacjonarnych są maszyny, których moc obliczeniowa jest kilkakrotnie większa niż laptopy z najwyższej półki. Przestronna obudowa i wysoki pobór mocy umożliwiają używanie wysokiej klasy sprzętu z wydajnymi metodami chłodzenia.

Dlatego w przypadku poważnej pracy lub hobby najlepszym wyborem jest komputer stacjonarny: zawsze można go pompować do pożądanego poziomu wydajności.

2. Brak recenzji

Przed pójściem do sklepu wiele osób decyduje się poświęcić kilka godzin na zapoznanie się z materiałem: recenzje w Internecie pomagają zrozumieć, czy wybrany przedmiot jest wart swojej ceny.

Ale go tam nie było. Szczegółowe recenzje i recenzje wydawane są tylko dla monobloków . Bloki systemowe, które są sercem każdego stacjonarnego komputera, prawie nigdy nie są testowane. Czemu? Tak, ponieważ są to unikalne zestawy tworzone przez sklep lub przez indywidualnego użytkownika na jego specyficzne wymagania.

Wszystko, co możesz zrobić, to dowiedzieć się, z jakich komponentów składa się zespół, i zbadać właściwości każdego z nich z osobna.

3. Złożoność weryfikacji

Brak recenzji na komputerach stacjonarnych nie tylko komplikuje proces selekcji, ale także zmusza kupującego do przyjęcia sklepu za słowo. Czy komputer został przetestowany w sposób podany przez sprzedawcę? Czy jego wypełnienie odpowiada temu, co jest zapisane w dokumentacji? Czy otrzymasz urządzenie, którego oczekujesz? Wątpliwości pojawiają się dosłownie na każdym kroku.

4. Cena

Przy tej samej wydajności komputery stacjonarne są tańsze niż laptopy. Oznacza to, że za 30-40 tysięcy można kupić komputer, który będzie bardziej produktywny niż laptop, w równej cenie. Wejdź na stronę dowolnego sklepu z narzędziami, a przekonasz się o tym.

5. Estetyka

Niektórzy uważają, że komputer stacjonarny to brzęcząca jednostka systemowa, ogromny monitor i kable, kable, kable … Taki widok jest daleki od rzeczywistości. Każdy komputer można skonfigurować tak, aby wydawał minimum dźwięków. Istnieje wiele połączeń przewodowych, ale kable zawsze można wygodnie uporządkować lub wykorzystać bezprzewodowe urządzenia peryferyjne.

Komputery stacjonarne to także komputery typu all-in-one – eleganckie rozwiązania zajmujące minimum miejsca. Monitor i wszystkie akcesoria znajdują się w tej samej obudowie, a zasilanie jest dostarczane jednym kablem sieciowym. Jednym z najlepszych all-in-one jest HP Pavilion 24.

Ale podobnie jak laptopy, monobloki nie są przeznaczone do aktualizacji i dlatego nie są odpowiednie dla tych kupujących, którzy planują aktualizować wypełnienie w czasie.

6. Komputer stacjonarny można zmontować samodzielnie

Jeśli nie ufasz sklepom i chcesz dokładnie wiedzieć, co jest na twoim komputerze, zawsze możesz zbudować własny.

Ale to nie jest takie proste, jak się wydaje. Należy wziąć pod uwagę wiele niuansów, przede wszystkim kompatybilność komponentów sprzętowych i sposoby ich łączenia się ze sobą. Lepiej powierzyć to zadanie osobie, która rozumie technologię komputerową lub ponownie udać się do sklepu i zamówić u niej montaż z określonymi komponentami o określonych parametrach.

Samodzielny montaż komputera ma kilka wad. Będziesz musiał poświęcić ponad godzinę na badanie i wybór komponentów. Ponadto musisz uważnie monitorować marnotrawstwo, aby nie wykraczać poza budżet. Ostatecznie będziesz odpowiedzialny za sukces (lub porażkę) całego przedsięwzięcia.

LAPTOP CZY KOMPUTER STACJONARNY: KTÓRY WYBRAĆ?

Czytając ten materiał, powinieneś się domyślić, że nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi: wybór zależy wyłącznie od Ciebie, Twoich osobistych potrzeb i oczywiście budżetu. Jeśli już zdecydowałeś się na wybór, proponujemy zapoznać się z naszą ofertą laptopów i komputerów osobistych.

Źródło: www.makeuseof.com

Smartphone Specjalista

4idroid serwis Informacje Blog Telefony Porady Smartphone Android Apple Iphone Telefon Tablet