Pod względem sprzedaży laptopy od ponad dekady wyprzedzają komputery stacjonarne. W 2019 roku sprzedano 88,4 miliona komputerów stacjonarnych, a laptopy podwoiły się do 166 milionów. Oczekuje się, że luka stanie się jeszcze wyraźniejsza do 2023 r .: 79 mln w porównaniu do 171.
Sprzedaż komputerów PC spada, ale fakt ten nie oznacza, że zakup komputera stacjonarnego w 2020 roku to zdecydowanie zły pomysł. Czasami jest to najlepsza opcja do mieszkania lub biura, a dziś powiemy Ci dlaczego.
Zalety i wady laptopów
Ponieważ laptopy są bardziej popularne, zacznijmy od nich.
1. Przenośność
Jeśli często musisz przenosić komputer z miejsca na miejsce, zabierać go ze sobą do pracy lub w podróż, to jedyną odpowiednią opcją jest oczywiście laptop. Jednak laptopy charakteryzują się różnymi poziomami przenośności: istnieją potężne i ciężkie maszyny z dużym wyświetlaczem, takie jak MSI Titan, oraz ultracienkie i lekkie, takie jak Acer Swift 5.
Wiele osób wybiera laptopy tylko ze względu na ich niewielkie rozmiary, a to nie zawsze jest właściwe podejście. Celem laptopa jest jego mobilność, a nie bycie bezczynnym przy biurku 24 godziny na dobę. Jeśli pracujesz przy tym samym biurku w domu i nie ma potrzeby noszenia do pracy komputera osobistego, powinieneś rozważyć zakup komputera stacjonarnego. Możesz także oglądać wideo leżąc na kanapie lub siedząc przy kuchennym stole na tablecie.
2. Urządzenia peryferyjne
Ograniczona liczba połączeń jest istotną wadą laptopa. To kompromis, na który trzeba będzie mieć wpływ na mobilność. Kupując laptopa, będziesz używać tego samego wyświetlacza, klawiatury, gładzika, wyboru portu, głośników i innych elementów przez cały okres użytkowania urządzenia. „Ale dlaczego, ponieważ jest mnóstwo dodatkowych akcesoriów” – mówią zaawansowani użytkownicy. I będą mieli rację. Tylko te właśnie akcesoria (głośniki, słuchawki, wyświetlacze zewnętrzne) pozbawią Cię głównej wygody – szybkiego i łatwego przenoszenia laptopa z miejsca na miejsce.
Ponownie, jeśli komputer nie opuszcza obszaru roboczego, rozsądniej jest kupić komputer stacjonarny. Możesz podłączyć do niego tyle akcesoriów, ile może wyciągnąć pod względem mocy.
3. Dyskretna grafika

Termin „oddzielna grafika” odnosi się do podsystemu w komputerze, który służy do wyświetlania wysokiej jakości obrazu. Może to być dedykowana karta graficzna podłączona do gniazda na płycie głównej lub wymienny GPU podłączony do zewnętrznego portu komputera. Oddzielna grafika nie występuje we wszystkich laptopach. Jeśli nie, urządzenie wykorzystuje zintegrowany procesor graficzny, który znajduje się na tej samej kostce co procesor i wykorzystuje pamięć RAM.
Obecność oddzielnej grafiki jest wymagana w dwóch przypadkach: lubisz gry lub pracujesz w programach CAD. Laptop z dedykowanym procesorem wideo rzadko jest cienki i lekki. Dlatego w niektórych przypadkach można skorzystać z niedrogiego laptopa ze zintegrowanym rdzeniem wideo i poprawić wydajność grafiki, używając zewnętrznej karty graficznej.
4. Ograniczone opcje aktualizacji
Notebooków nie można uaktualniać. Wszystko, co można w nich rozszerzyć, to ilość pamięci RAM i pamięci wewnętrznej. Zmiana innych modułów (na przykład procesora lub karty graficznej) jest niezwykle problematyczna, aw większości przypadków jest generalnie nierealna. Jeden z powodów leży w przypadku: w środku jest bardzo mało miejsca, nowa część najprawdopodobniej po prostu nie będzie pasować.
Jednak wielu właścicieli szpitali również nie przejmuje się aktualizacją. To sprawa osobista każdego. Ale jeśli nagle zapragniesz pompować moc swojego komputera, nie będzie problemów z pulpitem. Ale z laptopem – niestety będziesz musiał użyć tego, co masz.
5. Zużycie energii
Ilość zużywanej energii elektrycznej jest dość ważnym punktem, który może wpływać na wybór między laptopem a stacjonarnym.
Laptopy wymagają znacznie mniej prądu niż ich konkurenci o niskiej mobilności, ponieważ mają małe, energooszczędne komponenty. Dla osób dbających o środowisko i tych, którzy nie chcą płacić dużych rachunków za prąd, czynnik ten ma ogromne znaczenie.
Ponadto laptopy mają wbudowaną baterię. W przypadku zaniku zasilania urządzenie będzie działało jeszcze przez jakiś czas i da szansę na zapisanie danych w programach. Ale zwykle autonomia laptopa wynosi tylko 4-5 godzin, więc do długotrwałej pracy bez gniazdka będziesz potrzebować przenośnego źródła zasilania.