Wiedza

Jaka jest różnica między procesorem a GPU

jaka-jest-roznica-miedzy-procesorem-a-gpu

Nowoczesne smartfony działają kosztem różnych komponentów, ale główne są uważane za centralny i procesor graficzny (CPU i GPU).

Pomimo podobnej nazwy i faktu, że ich główną rolą jest przetwarzanie ogromnych ilości danych, istnieje ogromna różnica między GPU a CPU . Ale zanim zagłębisz się w ich różnice, zastanów się, co mają ze sobą wspólnego.

Rdzenie procesora graficznego i procesora centralnego są blokami, z których każdy wykonuje określone zadania. Rozmiar i objętość bloków może być inna. To zależy od architektury procesora. Zarówno GPU, jak i CPU mają ALU. Jest to arytmetyczna jednostka logiczna, która jest niezbędna do wykonywania operacji matematycznych. Inne bloki mają dostęp do pamięci (do ładowania i zapisywania danych), wykonują dekodery zadań lub pamięć podręczną. Podobieństwa się kończą. Porozmawiajmy teraz o różnicach między procesorem a GPU .

Co to jest CPU?

Centralny procesor komputera lub smartfona można porównać do ludzkiego mózgu. Jest to dość elastyczny komponent, który wykonuje szereg zadań i jest odpowiedzialny za wydajność urządzenia. Procesor wykonuje wszystkie zadania logiczne i arytmetyczne. To gwarantuje pracę systemu operacyjnego Android i aplikacji zainstalowanych na smartfonie.

Procesory często znajdują się w konfiguracjach z wieloma rdzeniami: od czterech do ośmiu dla urządzeń mobilnych i do 16 dla komputerów stacjonarnych i serwerów. Konstrukcja procesorów wielordzeniowych umożliwia jednoczesne uruchamianie wielu aplikacji i przepływów zadań, co znacznie poprawia wydajność i efektywność energetyczną.

Każdy rdzeń działa z częstotliwością zegara, zwykle od 2 do 3 GHz dla urządzeń mobilnych i do 5 GHz dla komputerów. Ponadto procesor może mieć różne ilości zamkniętej pamięci o dużej szybkości, która jest używana do przechowywania instrukcji i danych (tj. Pamięci podręcznej). Pamięć podręczna może być indywidualna dla każdego rdzenia lub podzielona między nimi. Konieczne jest przyspieszenie wykonywania zadań i przełączanie się między nimi.

Procesor przetwarza różne typy danych i zapewnia ogólną funkcjonalność urządzenia.

W większości nowoczesnych procesorów istnieje kilka jednostek ALU, które wykonują operacje matematyczne. Ponadto procesor przetwarza i odbudowuje pamięć wirtualną dla wszystkich aplikacji uruchamianych przez użytkownika. Nazwany z tego powodu procesor jest najbardziej niezbędnym narzędziem do uruchamiania systemu operacyjnego.

Kolejnym komponentowym urządzeniem CPU jest moduł przewidywania konwersji. Jego użycie pozwala na wstępne załadowanie i wykonanie instrukcji, które mogą być potrzebne w najbliższej przyszłości. Oszczędza to dużo czasu i pozwala optymalnie wykorzystać zasoby obliczeniowe procesora.

Czym jest GPU

Procesor graficzny ma inne obciążenie. Dlatego procesory graficzne nie używają modułów prognozowania przejścia. Jest to klucz do zrozumienia różnic między procesorem graficznym a procesorem .

Jeśli centralny procesor jest potrzebny do wykonywania różnych zadań, karta wideo ma ściśle określony cel – renderowanie i przetwarzanie grafiki trójwymiarowej. GPU jest znacznie szybszy i bardziej energooszczędny, aby rozwiązać te problemy. Procesor graficzny nie jest jednak tak elastyczny w swoim zakresie obciążeń.

Rdzenie karty graficznej mają jedną lub więcej jednostek ALU, ale w przeciwieństwie do rdzeni używanych przez procesory, są one zaprojektowane całkowicie inaczej. Są zdolne do przetwarzania 8, 16 lub 32 operacji jednocześnie. Ponadto rdzenie GPU mogą składać się z dziesiątek lub setek pojedynczych bloków ALU, dzięki czemu procesor graficzny wykonuje tysiące operacji. Jest to szczególnie przydatne podczas przetwarzania cieni na ekranach o wysokiej rozdzielczości.

GPU to oddzielne urządzenie na komputer lub smartfon, zaprojektowane do renderowania grafiki i używane jako akcelerator grafiki 3D.

Ze względu na fakt, że GPU jest przeznaczony do przetwarzania grafiki komputerowej, jest przeznaczony do masowego przetwarzania równoległego. Dlatego karty graficzne mają oczywistą przewagę dzięki dużej ilości przetwarzanych informacji.

W porównaniu z jednostkami centralnymi grafika ma specjalną architekturę, której celem jest zwiększenie szybkości obliczania tekstur i złożonych obiektów graficznych. Ponadto GPU ma bardziej ograniczony zestaw poleceń.

Jeśli chodzi o częstotliwość zegara, to wskaźnik GPU z reguły jest niższy niż procesora . Kiedy często mówi się o setkach MHz. Wynika to z ograniczeń cieplnych i mocy, ponieważ równoległe przetwarzanie ogromnych ilości danych wymaga znacznie więcej tranzystorów.

Równoległe obliczenia mogą być wykorzystywane nie tylko jako akcelerator grafiki trójwymiarowej. Dzięki temu renderowanie wideo, różne algorytmy kryptografii i uczenia maszynowego (takie jak wykrywanie obiektów) będą działać znacznie szybciej na GPU , a nie na CPU .

Jaka jest różnica między procesorem a GPU

Jako ostatnią analogię wyobraź sobie procesor jako szwajcarski nóż, a GPU jako maczetę. Pierwszy z nich jest przydatny do wykonywania różnych zadań: od cięcia liny po otwieranie konserwy. Zgadzam się, że próba otwarcia puszki ziaren maczety nie jest dobrym pomysłem. Ale jeśli chcesz przejść przez gęste zarośla dżungli, z pewnością wolisz maczetę niż szwajcarski nóż.

Centralny procesor nadaje się do różnych typów obliczeń, tym bardziej, że w porównaniu z kartą wideo ma szerszy zestaw poleceń. Jej jądra są bardziej elastyczne, dzięki czemu CPU pozwala na jednoczesne włączanie i wyłączanie kilku zadań. Procesor graficzny ma ograniczony zestaw poleceń i skupia się na wykonaniu jednego, ściśle określonego zadania. W tym przypadku GPU wykonuje znacznie więcej obliczeń na cykl.

Pomimo faktu, że procesor graficzny i centralny procesor mają w przybliżeniu taką samą strukturę (obie są zbudowane z tranzystorów), przetwarzają dane i liczby, główna różnica między nimi polega na tym, że każdy z nich działa ściśle określony.

Smartphone Specjalista