Android, Porady

Jak zainstalować aplikację lub grę na Androida (.apk)?

jak-zainstalowac-aplikacje-lub-gre-na-androida-apk

Aby pobrać aplikacje na system Android, istnieje oficjalny sklep sklepu Google Play. Dodatkowo, każda gra lub program może zostać zainstalowany, pobierając na smartfon z innego źródła swój plik .apk i pamięć podręczną. Głównym problemem jest to, że aplikacje zainstalowane w ten sposób nie będą aktualizowane. Rozwiązujemy ten problem i szczegółowo rozmyślamy resztę w tej instrukcji.

Android to otwarty system operacyjny, więc możesz pobierać gry i programy zarówno z oficjalnego sklepu Google Play, jak iz innych źródeł. Każda aplikacja jest instalowana przy użyciu pliku wykonywalnego z rozszerzeniem .apk, a duże gry wymagają ładowania dodatkowych danych, co nazywa się pamięcią podręczną.

Aktywuj “Nieznane źródła”

W przeciwieństwie do iOS, na Androida, ze względu na otwartość systemu plików, aby umożliwić instalację pakietu APK z nieznanych źródeł, wystarczy wykonać kilka prostych czynności. W zależności od oprogramowania układowego i wersji Androida działania te mogą się nieznacznie różnić.

Przed wersją Androida 7.1.2

Przejdź do “Ustawienia” → “Bezpieczeństwo” i aktywuj przełącznik naprzeciwko pozycji “Nieznane źródła”.

Android 8.0 i nowszy

W nowej wersji systemu operacyjnego programiści zwiększyli bezpieczeństwo systemu. Począwszy od wersji Androida 8.0, uprawnienia do instalacji pakietu APK należy dostarczyć każdemu źródłu osobno. Ścieżka w “Ustawieniach” również się zmieniła:

1. Otwórz “Aplikacje i powiadomienia”.

2. Rozwiń “Ustawienia zaawansowane”.

3. Kliknij “Special Access”.

4. Następnie “Zainstaluj nieznane aplikacje”.

5. Wybierz źródła, na które chcesz zezwolić. Na przykład przeglądarka Chrome i menedżer plików ES Explorer.

6. Przełącz przełącznik.

Jak zainstalować plik .apk na Androida

Pobierz plik .apk gry lub programu na Androida z zaufanej witryny. Domyślnie wszystkie pliki do pobrania znajdują się w folderze “Pobierz”. Jeśli Twój telefon lub tablet nie ma dostępu do internetu, pobierz plik APK na komputer, podłącz urządzenie przez USB i przenieś plik do dowolnego folderu na urządzeniu mobilnym.

Jeśli komputer nie widzi smartfona, spróbuj połączyć go z włączonym debugowaniem USB , zainstaluj sterowniki i wykonaj czynności wyświetlone na ekranie.

Następnie użyj menedżera plików, aby znaleźć pobrany plik .apk i kliknij go.

Jeśli dostępnych jest więcej niż jedno działanie, wybierz “Instalator pakietów”.

Następnie kliknij “Zainstaluj” i poczekaj, aż proces się zakończy.

Kliknij “Zakończ” na końcu.

Instalowanie gier z pamięcią podręczną

Pobierz archiwum ZIP lub RAR z pamięcią podręczną do gry. Wewnątrz znajduje się folder z plikiem z rozszerzeniem OBB. Po pobraniu pamięci podręcznej do urządzenia zainstaluj pakiet APK zgodnie z naszymi instrukcjami, ale nie rozpoczynaj gry.

Pobrana pamięć podręczna musi zostać rozpakowana i umieszczona w katalogu “Android / obb” w pamięci wewnętrznej (“sdcard / Android / obb”, jeśli do instalacji aplikacji używany jest microSD). Użyj menedżera plików, najlepiej ES Explorer. Długo naciśnij, aby podświetlić archiwum, kliknij “Więcej” i wybierz “Rozpakuj w”.

Wybierz “Wybierz ścieżkę”, kliknij nazwę folderu, przejdź do “Android / obb” i kliknij “OK”.

Większość menedżerów plików może tylko rozpakowywać archiwa do bieżącego katalogu, więc najpierw przenieś archiwum pamięci podręcznej do “Android / obb”, a następnie rozpakuj.

Pamięć podręczna niektórych gier znanych programistów powinna zostać pobrana do osobnych folderów (zazwyczaj napisanych o tym na stronie, do której pobierasz pamięć podręczną):

  • Electronic Arts – “Android / data”, “sdcard / Android / data”
  • Gameloft – “gameloft / games”, “sdcard / gameloft / games”
  • Glu – “glu”, “sdcard / glu”

Aktualizowane aplikacje z Google Play pobierają pamięć podręczną z “Android / data”.

Jak utworzyć katalog dla pamięci podręcznej

Czasami pamięć podręczna jest dostępna jako plik .obb bez folderu. Następnie musisz go utworzyć, poprawnie nazwać i przenieść plik .obb do środka.

Identyfikator gry (nazwa folderu) można rozpoznać na dwa sposoby:

1. Otwórz sklep Google Play w przeglądarce. Na przykład https://play.google.com/store/apps/details?id= com.ea.game.nfs14_row & hl = pl. Identyfikator gry com.ea.game.nfs14_row – tekst zawierający “com” i maksymalnie symbol “&”, jeśli taki istnieje.

2. Nazwa pliku .obb zawiera już identyfikator. Skopiuj tekst, w tym “com” do “.obb”.

Aby utworzyć folder za pomocą ES Explorer, przejdź do katalogu “Android / obb”, kliknij 3 kropki w prawym rogu, wybierz “Nowy” → “Folder”, wprowadź nazwę i kliknij “OK”.

Następnie przenieś plik .obb do utworzonego folderu. Aby to zrobić, wybierz plik długim naciśnięciem, kliknij “Więcej”, wybierz “Przenieś do”, przejdź do katalogu i potwierdź “OK”.

Jak zaktualizować aplikacje na Androida zainstalowane z nieoficjalnych źródeł

Płatne programy i gry instalowane z plików .apk nie będą aktualizowane za pośrednictwem Sklepu Play. Istnieją dwa sposoby rozwiązania problemu: za każdym razem sprawdź najnowszą wersję i pobierz ją samodzielnie lub użyj specjalnych aplikacji. Na przykład App & Game 4PDA informuje użytkownika o pojawieniu się nowych wersji gier i programów na znanym forum. F-Droid, APKUpdater, aplikacja APKPure skanuje popularne repozytoria aktualizacji i może je pobierać. Ostatnie trzy mogą aktualizować tylko darmowe aplikacje.

Smartphone Specjalista

alkomat bezustnikowy alcoblow