Apple, Porady

Jak szybko naładować iPhone’a?

jak-szybko-naladowac-iphonea

Są sytuacje, w których nie możesz czekać ani minuty, a Twój telefon musi być teraz naładowany. Jeśli używasz iPhone’a , masz szczęście: masz możliwość radykalnego skrócenia czasu ładowania smartfona.

Co to jest szybkie ładowanie?

Za szybkie ładowanie w technologii mobilnej odpowiada technologia USB Power Delivery (USB PD). Jest dostępny tylko dla tych połączeń USB-C , które mogą przesyłać zarówno informacje, jak i energię. USB PD można znaleźć w wielu różnych urządzeniach, od laptopów po bransoletki fitness . Jest to bardzo elastyczny i wydajny sposób zasilania, który błyskawicznie ładuje baterię. Korzystając z połączenia USB Power Delivery, iPhone będzie ładował się znacznie szybciej niż kabel Lightning firmy Apple.

Dlaczego dołączony zasilacz działa tak wolno?

Czas potrzebny na uzupełnienie ładunku zależy od mocy ładowarki . W większości przypadków kupujący iPhone’a dostaje w zestawie ładowarkę o mocy 5 W. To nie wystarczy na fast food. Taka ładowarka nadaje się tylko do tych przypadków, w których nie ma się gdzie spieszyć: smartfon przejdzie od zera do 100 procent w dwie, trzy, a nawet cztery godziny. A żeby naładować urządzenie z baterią o dużej pojemności, takie jak iPad, 5-watowa ładowarka w ogóle nie zadziała: poziom naładowania będzie rósł jeszcze wolniej. Dlatego większość iPadów jest wyposażona w zasilacz o mocy 12 W lub więcej.

Niektórzy użytkownicy zastanawiają się: czy ładowarka do iPada jest odpowiednia dla iPhone’a? Odpowiedź brzmi tak. IPhone 8 i nowszych smartfonów firmy Apple, jest wsparcie dla stawów, począwszy od 18 watów. Ale do tego potrzebują odpowiedniej ładowarki. Dlatego możesz użyć ładowarki do tabletu Apple, aby szybciej naładować iPhone’a. Nie spowoduje to żadnego uszkodzenia telefonu, ponieważ bateria nie gromadzi nadmiernego ładunku poza swoją pojemnością. Ale czas ładowania zostanie zauważalnie skrócony, ponieważ moc ładowarki iPada jest wyższa niż w przypadku standardowej ładowarki do iPhone’a.

Według Apple, jego technologia szybkiego ładowania zajmuje tylko 30 minut, aby naładować baterię iPhone’a do 50%. Jest to dość duża prędkość, pozwala zrezygnować z tak wątpliwej procedury, jak nocne ładowanie. W większości przypadków, gdy czas jest ograniczony (na przykład rano, gdy idziesz do pracy), możesz mieć czas na naładowanie iPhone’a o połowę lub więcej.

Należy jednak zaznaczyć, że 18 W to daleki od najlepszego wskaźnika przyspieszonego zasilania. Oppo niedawno wprowadziło ładowarkę 125W. Może naładować akumulator o pojemności 4000 mAh w zaledwie 20 minut.

Dużym zainteresowaniem cieszą się smartfony z obsługą szybkiego ładowania i logiczne jest założenie, że technologia USB PD i jej analogi staną się jeszcze bardziej wydajne w najbliższych latach.

Które modele iPhone’a obsługują szybkie ładowanie?

Należą do nich następujące urządzenia (uwaga: zasilacz dużej mocy nie jest z nimi dostarczany!):

  • iPhone 8;
  • iPhone 8 Plus;
  • iPhone X ;
  • iPhone XS;
  • iPhone XS Max;
  • iPhone XR;
  • iPhone 11;
  • iPhone SE (2020).

A te dwa urządzenia są sprzedawane z dołączoną szybką ładowarką:

  • iPhone 11 Pro;
  • iPhone 11 Pro Max.

iPhone 11 Pro Max ładuje się o 50% szybciej niż iPhone 8 Plus z 2017 roku. Takie wskaźniki można osiągnąć przy pomocy kompletnej ładowarki 18 W. Jednak w praktyce możliwości tego modelu są znacznie ciekawsze: dzięki ładowarce 22,5 W i USB PD ładuje się szybciej niż deklarowany standard Apple. Szybkie ładowanie jest również dostępne w iPadzie Pro, iPadzie Air 3.generacji i iPadzie Mini 5.generacji.

Apple pracuje nad rozwojem sprzętu iPhone’a, a nowe modele będą oczywiście miały szybsze wskaźniki mocy. A sama technologia będzie z czasem ulepszana wraz z aktualizacjami iOS.

Jak wygląda szybkie ładowanie Apple?

Jak już zrozumiałeś, wiele modeli smartfonów Apple nie jest wyposażonych w szybką ładowarkę. Apple sprzedaje go w dwóch kawałkach – kabel i zasilacz. Ta opcja, muszę powiedzieć, nie jest tania.

Kabel

Szybkie ładowanie iPhone’a wymaga połączenia USB-C . Problem w tym, że nawet w najnowszych iPhone’ach brakuje tego złącza (choć może się to zmienić w przyszłości). W takim przypadku szybkie ładowanie można zorganizować za pomocą kabla Lightning na USB-C.

Najnowszy iPhone 11 Pro jest dostarczany z tym kablem. W przypadku starszych modeli należy go zakupić osobno. Gwarantuje działanie z każdym smartfonem Apple, a jego długość waha się od 1 do 2 metrów.

Zasilacz

Oprócz kabla będziesz potrzebować również specjalnej karty sieciowej. To 18-watowa ładowarka z portem USB-C zamiast standardowego USB-A.

Jeśli oprócz iPhone’a masz jeszcze MacBooka , najprawdopodobniej nie będziesz musiał niczego kupować. Wiele MacBooków (zwłaszcza 2015 i nowszych) korzysta z zasilaczy USB-C. Nadają się do szybkiego ładowania iPhone’a w połączeniu z kablem USB-C na Lightning. Najpopularniejszym z nich jest oryginalny zasilacz Apple 30 W USB-C. W razie potrzeby z łatwością obsługuje podwójne ładunki.

Posiadacze MacBooka Pro mają jeszcze mocniejszą ładowarkę. Apple twierdzi, że zasilacze o mocy 61 W i 87 W są również bezpieczne w użyciu z iPhonem 8 i każdym nowszym modelem. Pamiętaj, że ilość prądu jest zawsze regulowana przez smartfon, więc nigdy nie pobierze więcej energii, niż jest w stanie obsłużyć. Dzięki tej ochronie wykluczone jest uszkodzenie akumulatora.

Nie należy kupować adaptera o mocy wyższej niż 18W specjalnie do smartfona, bo 18-watowe ładowanie to limit iPhone’a. Ładowarka o wyższej wartości nie zapewni żadnych dodatkowych korzyści.

Alternatywne opcje

Oryginalny kabel i adapter do szybkiego ładowania razem będą kosztować 3-4 tysiące rubli. Oczywiście same iPhone’y kosztują dużo, ale wydawanie kilku tysięcy za akcesorium nawet zamożnym użytkownikom wydaje się drogie. Na szczęście Apple nie jest monopolistą na ładowarki do iPhone’a. Do drogich oryginalnych akcesoriów można znaleźć tanie alternatywy, które zapewniają ten sam poziom wydajności i niezawodności.

 

Należy jednak podkreślić, że Apple nie rekomenduje stosowania do swojego sprzętu akcesoriów firm trzecich i nie gwarantuje ich pełnej kompatybilności.

Alternatywne kable do ładowania

Kable USB-C / Lightning innych firm niż Apple są trudne do znalezienia, ponieważ Kupertyńczycy ściśle przestrzegają certyfikacji. Jednym z nielicznych producentów posiadających oficjalną licencję na produkcję takich kabli jest Nomad. Zasadniczo ta marka zajmuje się produkcją wyjątkowo wytrzymałych akcesoriów.

Kabel Nomad USB-C Lightning jest całkowicie niewymagający w warunkach pracy. Ma 1,5 metra długości, czyli nieco więcej niż standardowy kabel Apple. Wnętrza są chronione oplotem z Kevlaru, a wzmocniona konstrukcja wokół złącza zapewnia, że ​​kabel wytrzyma wiele zgięć. Gwarancja wynosi 5 lat (Apple daje tylko 1 rok na kabel).

Alternatywne zasilacze

Możesz użyć dowolnego zasilacza USB-C, aby szybko naładować iPhone’a, ale upewnij się, że obsługuje on Power Delivery. Warto też trzymać się renomowanych marek.

Ładowarka sieciowa Anker 30W USB-C to dobry wybór. To znana chińska firma zajmująca się produkcją elektroniki i akcesoriów mobilnych. Niezawodność produktów potwierdzają badania laboratoryjne i opinie użytkowników.

 

Szybkie ładowanie bezprzewodowe dla iPhone’a: ​​czy to możliwe?

To jest XXI wiek. Czy nie nadszedł czas, aby porzucić przewody i przejść na stronę bezprzewodową? Jest trochę za wcześnie. Bezprzewodowe ładowarki z fast foodami istnieją, ale technologia jest wciąż w powijakach i jeszcze nie przewyższyła najlepszych ładowarek przewodowych.

Podkładka ładująca Qi o maksymalnej mocy 7,5 W jest teraz dostępna dla iPhone’a. Ale jak już wspomniano, prędkość ładowania wzrośnie z czasem z powodu aktualizacji sprzętu i oprogramowania. Dlatego najlepszą opcją byłoby wybranie ładowarki bezprzewodowej, która w przyszłości może zapewnić nieco więcej mocy, na przykład Belkin 10W lub Letscom 30W.

Wniosek

Każda ładowarka, bez względu na to, jak jest niezawodna, jest obarczona potencjalnym niebezpieczeństwem, ponieważ jest związana z energią elektryczną.

Nigdy nie ładuj smartfona lub tabletu w bezpośrednim świetle słonecznym, w pobliżu grzejnika lub innego źródła ciepła. Ogrzewanie ma szkodliwy wpływ na akumulator, a sam czas ładowania może się wydłużyć.

Aby przyspieszyć ładowanie, smartfon można przełączyć w tryb samolotowy lub całkowicie wyłączyć.

Gniazdko ścienne lub przedłużacz zazwyczaj ładują smartfon szybciej niż komputer lub laptop.

Źródło: www.digitaltrends.com

Smartphone Specjalista

4idroid serwis pompy ciepła otwock Joanna Łaganowska Informacje Blog Telefony Porady Smartphone Android Apple Iphone Telefon Tablet