Porady

Jak robić zdjęcia w słabym świetle

jak-robic-zdjecia-w-slabym-swietle

Bardzo trudno jest zrobić dobre zdjęcie na smartfonie. Zwłaszcza jeśli robisz zdjęcia w nocy lub przy słabym świetle. Najczęściej takie próby kończą się niepowodzeniem i rozczarowaniem.

Zdjęcia są albo za ciemne, albo za jasne albo mają inne wady. Jednym z głównych problemów jest to, że w słabym świetle aparaty smartfonów mają niezdrową tendencję do wydłużania czasu otwarcia migawki w celu uzyskania lepszej ekspozycji. Wszystko to prowadzi do rozmycia obrazu, tak zwanego rozmycia w ruchu.

Ale nie spiesz się, aby się poddać! Następnie podzielimy się kilkoma sposobami i sztuczkami, które pomogą Ci robić wysokiej jakości zdjęcia nawet w słabym świetle.

Włącz tryb nocny

W zależności od modelu i producenta smartfona ten tryb może mieć różne nazwy. W niektórych jest to po prostu „Night” , inni „Tryb nocny” . Na przykład smartfony OnePlus obsługują specjalną funkcję Nightscape, która umożliwia HDR podczas fotografowania w słabym świetle.

Jeśli Twój telefon ma ten tryb (możesz sprawdzić jego obecność za pomocą ustawień aparatu), upewnij się, że go używasz. Zasadniczo działa podobnie do HDR, wykonuje kilka zdjęć o różnych poziomach ekspozycji, a następnie łączy i wyodrębnia z nich niektóre szczegóły, aby uzyskać lepszy obraz końcowy.

Użyj sztucznego światła

Musisz być w stanie korzystać z lampy błyskowej, ustawić ją i poprawnie skonfigurować. Jeśli nie zostanie to zrobione, zepsuje to tylko zdjęcia – spowoduje olśnienie i zmniejszy szczegóły w cieniu. Niemniej jednak na prawie wszystkich smartfonach znajduje się lampa błyskowa, co oznacza, że ​​jest to najprostszy sposób na oświetlenie obrazu. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie w nocy lub przy słabym świetle, spróbuj je włączyć.

Istnieją jednak inne sposoby wyróżnienia obiektu. Na przykład kup zewnętrzne źródło sztucznego światła. W tym celu najlepiej użyć przenośnego panelu LED. Z reguły są niedrogie, ale jednocześnie znacznie podnoszą ostateczną jakość obrazu. Zwróć uwagę na Meike S150, który ma 150 diod LED z regulacją jasności, wewnętrzną baterię, wskaźnik zasilania i specjalny uchwyt do telefonu.

Sztuczne światło daje dużą swobodę podczas fotografowania. Zewnętrzne lampy błyskowe są zwykle dostarczane z dyfuzorami, które łagodzą światło. Dlatego mogą osiągnąć różne wyniki, w zależności od celu fotografowania.

Ustawienia ręczne

W normalnych warunkach tryb automatyczny dość dobrze mierzy ekspozycję, ale przy słabym świetle nie pokazuje się również. Aparat po prostu nie rozumie, co dokładnie chcesz sfotografować, więc zaczyna przeskakiwać z jednego obiektu na drugi. Najlepszym sposobem na poprawę jakości obrazu jest po prostu ręczne ustawienie wszystkich ustawień.

Zazwyczaj w trybie ręcznym można regulować czułość ISO (światłoczułość), przysłonę i czas otwarcia migawki. Jest to tak zwany trójkąt ekspozycji. Teraz nie będziemy tego szczegółowo opisywać, ponieważ możesz przeczytać o tym w innych artykułach.

Wszystko, co należy zrobić w trybie ręcznym, to pozwolić aparatowi na poprawną ekspozycję obrazu. Aby to zrobić, możesz zwiększyć czułość ISO lub szybkość fotografowania. Dlatego najtrudniejszą rzeczą jest znalezienie idealnej równowagi tutaj, ponieważ zmiana dowolnego parametru ma zarówno zalety, jak i wady. Na przykład podniesienie ISO może powodować tak zwany szum cyfrowy, a zmiana innych parametrów może spowodować rozmycie ruchu.

Czas otwarcia migawki należy zwiększyć dokładnie tak, jak pozwala sam obiekt. Jeśli coś sfotografujesz, wystarczy kilka sekund. Najważniejsze jest, aby upewnić się, że w tym momencie smartfon jest nieruchomy. Najlepiej jest użyć statywu lub zaimprowizowanych środków (na przykład oprzeć smartfon na jakiejś powierzchni). Jeśli fotografujesz poruszający się obiekt, czułość ISO będzie musiała zostać zwiększona. W takim przypadku całkowite pozbycie się hałasu nie będzie działać.

Prawie wszystkie smartfony mają stałą przysłonę obiektywu. Ale są wyjątki. Na przykład niektóre flagowce firm Samsung i Oppo . Dlatego w słabym świetle wystarczy ustawić możliwie najszerszą przysłonę. Im niższa wartość F, tym szersza apertura (im większa apertura obiektywu aparatu i więcej światła przez nią przechodzi). Oznacza to, że F / 1.8 jest lepszy niż F / 2.8, a przy słabym świetle warto ustawić F / 1.8.

Jeśli to możliwe, rób zdjęcia w formacie RAW

RAW to cyfrowy format pliku obrazu, który zawiera nieskompresowane i nieedytowane dane. Z tego powodu ma znacznie większą wagę w porównaniu ze zwykłymi JPG, JPEG i PNG. W ostatnich latach coraz więcej urządzeń oferuje dostęp do plików RAW. Dotyczy to nie tylko aparatów cyfrowych, ale także smartfonów.

Jeśli masz możliwość zapisania zdjęć w formacie RAW, skorzystaj z niego. Z reguły takie zdjęcia wyróżniają się lepszą szczegółowością i są wyższej jakości. Ponadto zmiana parametrów, takich jak balans bieli i kolor, może być znacznie bardziej efektywna.

Edytuj swoje gotowe zdjęcia

Nie wystarczy tylko zrobić zdjęcie, zaleca się edycję powstałego obrazu. Zwłaszcza jeśli zdjęcie zostało zrobione na smartfonie, a nawet przy słabym świetle. Można to zrobić za pomocą innego oprogramowania, zarówno na komputerze, jak i na smartfonie.

Wszystkie programy mają różne funkcje. Dlatego niektóre pojedyncze instrukcje po prostu nie istnieją. Możemy jednak zalecić pewne kwestie, na które należy zwrócić uwagę podczas edycji obrazu.

Pamiętaj o ustawieniach kontrolujących ekspozycję, balans bieli i jasność. Na przykład aplikacja Snapseed ma wszystkie te opcje w sekcji „Ustawienia obrazu” . Prawie wszędzie zmieniają się za pomocą suwaków, co oznacza, że ​​możesz natychmiast obserwować wynik i ustawić wszystkie wartości według własnego gustu. Jeśli chcesz, możesz zwiększyć jasność, uczynić cienie i światła bardziej wyrazistymi.

Większość aparatów nieprawidłowo ustawia balans bieli podczas fotografowania w warunkach słabego oświetlenia. Dlatego pamiętaj o przestrzeganiu tych parametrów.

Najczęściej, aby rozjaśnić obraz, wystarczy zwiększyć wartość ISO. Ale w tym przypadku pojawia się nadmierny szum cyfrowy. Ponadto po edycji ostateczna jakość obrazu może również spaść, szczególnie jeśli pracujesz z plikami JPEG. Większość aplikacji może zmiękczyć obraz, a tym samym zredukować szumy. Z reguły stosuje się do tego filtry „Noise Reduction” lub inne o tej samej nazwie.

Smartphone Specjalista