Porady

Jak robić zdjęcia w nocy: 10 porad dotyczących fotografowania w nocy

jak-robic-zdjecia-w-nocy-10-porad-dotyczacych-fotografowania-w-nocy

Pomimo postępu technologicznego lustrzanki i smartfony nadal nie są w stanie robić doskonałych zdjęć w warunkach słabego oświetlenia. Do tej pory sprzęt ma na to niewielki wpływ.

Jeśli chodzi o fotografowanie w ciemności, zrobienie idealnego zdjęcia nie wystarczy, aby złapać ostrość na obiekcie i nacisnąć spust migawki. Dzisiaj powiemy Ci, jak zrobić wysokiej jakości zdjęcie w nocy. Aby to zrobić, przygotowaliśmy 10 głównych wskazówek.

Wyłącz wbudowaną lampę błyskową

Wielu początkujących, stojących przed fotografowaniem w warunkach słabego oświetlenia, natychmiast włącza lampę błyskową. Jest to jednak ostatnia rzecz, o którą warto prosić o pomoc. Włączając lampę błyskową zintegrowaną z aparatem lub smartfonem, prawie na pewno zrujnujesz zdjęcie z powodu niewłaściwej ekspozycji.

Błysk uwidacznia obiekty, które najpierw odbijają światło. Dlatego w złych warunkach oświetleniowych lepiej go nie używać. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy musisz uchwycić określone szczegóły obiektu lub kompozycji, które są dla Ciebie ważne.

Dostosuj ekspozycję

Spróbuj ręcznie wyregulować ekspozycję. W warunkach słabego oświetlenia lepiej nie polegać na automatycznych ustawieniach aparatu, ale samodzielnie ustawiać wartości wszystkich parametrów (ISO, czas ekspozycji itp.). Powinny być kontrolowane w zależności od liczby źródeł światła i celu fotografowania.

Użyj statywu

Do fotografowania w nocy wymagany jest dłuższy czas otwarcia migawki, dlatego w celu uzyskania lepszej jakości końcowego zdjęcia należy użyć statywu. Jeśli aparat nie stoi w miejscu podczas robienia zdjęcia, obraz zostanie rozmazany i zniekształcony.

Za pomocą statywu można regulować kąt, a nawet wysokość aparatu. Jest o wiele wygodniejszy niż zwykłe wsparcie na płaskiej powierzchni (ścianie lub stole). Dzisiaj w sprzedaży można znaleźć przenośne statywy, które poprawią jakość zdjęć i nie zajmują dużo miejsca w torbie.

Użyj pilota

Podczas fotografowania aparat powinien pozostawać nieruchomy przez długi czas. Nawet najmniejsze dotknięcie ekranu smartfona lub przycisku migawki może wystarczyć do zniekształcenia zdjęcia. Aby uniknąć takich problemów, użyj timera lub pilota.

Takie urządzenia sterują migawką za pomocą specjalnego oprogramowania. Dlatego naciśnięcie przycisku nie może zakłócać działania aparatu i zniekształcać obrazu.

Rób zdjęcia RAW

Możesz robić zdjęcia w formacie RAW nie tylko cyfrowymi lustrzankami, ale także najnowszymi modelami smartfonów. Ten format jest szczególnie przydatny w przypadku zdjęć nocnych, ponieważ zawiera wszystkie dane obrazu.

A jeśli chodzi o nocne fotografowanie, nawet najmniejsze szczegóły mają znaczenie. W tym do późniejszej edycji. Jeśli robisz zdjęcia w formacie JPEG lub innym skompresowanym formacie, nieodwracalnie stracisz dużą ilość ważnych danych. Wszystko to wpłynie negatywnie na przetwarzanie zdjęć. Użyj RAW zamiast JPEG, jeśli chcesz uwolnić pełny potencjał swojego aparatu.

Nie spiesz się i eksperymentuj

Jest bardzo mało prawdopodobne, że za pierwszym razem dostaniesz dobre ujęcie nocne. Dlatego nie spiesz się i eksperymentuj z różnymi ustawieniami, aby eksperymentalnie zrozumieć, które parametry najlepiej pasują do tej sytuacji.

Dostosuj ISO, czas otwarcia migawki i rozmiar przysłony, a następnie oceń uzyskane zdjęcie. Spróbuj zmienić niektóre parametry i porównaj uzyskane zdjęcia. Dzięki temu natychmiast zrozumiesz, co działa, a co nie. Pomoże to osiągnąć lepszy wynik.

Użyj braketingu i HDR

W zależności od celu fotografowania uzyskanie prawidłowej ekspozycji w różnych częściach zdjęcia może być niezwykle trudne. Zwłaszcza, jeśli próbujesz sfotografować obiekt, którego szczegóły znajdują się w różnych odległościach od aparatu (na przykład cofające się kamienie podczas fotografowania krajobrazu).

Konieczne może być braketing, aby uzyskać idealną równowagę na nocnym zdjęciu. Jest to połączenie kilku zdjęć o różnych czasach otwarcia migawki. Można to zrobić ręcznie lub automatycznie (po prostu włączając HDR ).

Po wykonaniu kilku zdjęć z różnymi ekspozycjami, a następnie połączeniu ich w jedno zdjęcie za pomocą dowolnego edytora zdjęć, można uzyskać pożądany efekt końcowego zdjęcia z prawidłową ekspozycją.

Upewnij się, że na obiekt pada wystarczająca ilość światła.

Jeśli nie ustawisz sobie celu fotografowania sylwetki, upewnij się, że żądany obiekt jest wystarczająco oświetlony w porównaniu do tła. Ogólnie jest to dość oczywista rada. Ale podczas pracy ze scenami nocnymi nawet minimalne źródło światła w tle może prowadzić do zacienienia głównego obiektu.

Szczególnie ważne jest przestrzeganie tego podczas fotografowania obiektów w pobliżu jasno oświetlonych ulic i budynków mieszkalnych. W takim przypadku należy upewnić się, że obiekt jest odpowiednio ustawiony i korzysta z oświetlenia otoczenia. Jeśli to nie zadziała, do fotografowania będziesz musiał użyć dodatkowego źródła światła.

Dostosuj balans bieli

Jeśli chodzi o oświetlenie, są tutaj niuanse. Zwłaszcza gdy mówimy o sztucznym świetle. Ponieważ może to być jedyne źródło oświetlenia w nocy, najprawdopodobniej będziesz musiał dodatkowo wyregulować balans bieli.

W zależności od źródła światła schemat kolorów obrazu może wydawać się zbyt ciepły lub zimny. Dlatego musisz wcześniej zrozumieć, jaki wynik chcesz osiągnąć, a następnie dostosować balans bieli.

Czasami ciepły odcień przenikający budynek od ulicy może nadać obrazowi niezwykły wygląd. Ale jeśli Twoim głównym celem jest uzyskanie bardziej neutralnego odcienia lub jeśli po prostu dążysz do zimnego schematu kolorów, ustawienie balansu bieli zrekompensuje tę różnicę.

Wybierz mądrze swoją lokalizację

Jeśli Twoim celem jest fotografowanie ściśle określonych obiektów lub krajobrazów, ustal wcześniej lokalizację. W końcu jeden dzień zdjęciowy może potrwać kilka godzin. I prawdopodobnie nie będziesz chciał, aby ktoś Ci przeszkadzał.

Nie zapomnij również o bezpieczeństwie, jeśli nie chcesz, aby ktoś próbował skrzywdzić ciebie lub twój sprzęt. Przed udaniem się na miejsce sprawdź plan filmu. Aby pracować w niektórych obszarach, może być konieczne dodatkowe pozwolenie na strzelanie lub pobyt w nocy. Zabranie ze sobą kolegi fotografa lub przyjaciela, który mógłby cię ubezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, nie będzie zbyteczne.

Zaleceń tych należy przestrzegać, nawet jeśli nie planujesz spędzać zbyt dużo czasu na fotografowaniu. Ważne jest, aby nic nie rozpraszało Cię podczas pracy i abyś nie musiał robić zdjęć w pośpiechu. W końcu będziesz miał czas na eksperymenty, możesz grać z różnymi kątami i kompozycją.

Ogólnie rzecz biorąc, do fotografowania w nocy raczej nie potrzebujesz drogiego aparatu ani specjalnego sprzętu. Postępując zgodnie z tymi zaleceniami, które opisaliśmy powyżej, na pewno zauważysz różnicę w obrazach podczas pracy w nocy.

Źródło: www.makeuseof.com

Smartphone Specjalista