Wiedza

Jak działa technologia rozpoznawania twarzy w smartfonie?

jak-dziala-technologia-rozpoznawania-twarzy-w-smartfonie

W nowoczesnych smartfonach coraz częściej wprowadzany jest system rozpoznawania twarzy. Ale jak to działa?

Można powiedzieć, że iPhone X  otworzył nową erę. Technologia rozpoznawania twarzy – jej główny „chip”. I nikt nie wątpi, że ta metoda odblokowania zostanie zaimplementowana w wielu innych smartfonach.

Trochę historii

W latach 60. XX wieku przeprowadzono specjalne eksperymenty, podczas których komputer musiał nauczyć się rozpoznawać ludzką twarz. Doprowadziło to do niczego, ponieważ każda emocja doprowadziła do katastrofy. Również wynaleziony system obawiał się zmieniających się warunków oświetleniowych.

Dopiero pod koniec XX wieku pojawiły się systemy, które nauczyły się identyfikować twarze ludzi ze zdjęć, zapamiętując je. W tym samym czasie przestali zawodzić, gdy pojawiły się wąsy, broda, okulary i inne „zakłócenia”. Najbardziej aktywnie takie systemy zaczęto wprowadzać do aparatów cyfrowych. Znaleźli także miejsce w sektorze bezpieczeństwa.

https://d1srlirzdlmpew.cloudfront.net/wp-content/uploads/sites/90/2016/04/06042312/findface_experiment-FB-1024x1024.jpg

Systemy rozpoznawania twarzy przez długi czas miały jedną poważną wadę. W dużym stopniu zależały od światła i perspektywy. Problem ten nie był jednak zauważalny w skanerach bezpieczeństwa. Prawie ściśle przyłożono do nich twarz, a następnie oświetlono ją lampami. Wprowadzenie filmowania stereo pomogło pozbyć się wspomnianego niedoboru. Dwie kamery rozumieją głębię sceny, dlatego dokładność odczytów wzrasta kilka razy.

Jak działa technologia rozpoznawania twarzy?

Stopniowo w smartfonach pojawiła się nowa funkcja. Tutaj identyfikacja biometryczna użytkownika jest realizowana w celu odblokowania urządzenia, które nie może być nieznajomym. Idealnie, tylko bliźniak może uzyskać dostęp do danych osobowych. Nie przejmuj się tym. Jest mało prawdopodobne, że ktoś poważnie ukryje coś przed rodzeństwem. I nikt nie przejmuje się ustawieniem dodatkowego hasła do odczytu niektórych bardzo wrażliwych danych.

http://god-2018s.com/wp-content/uploads/2017/08/raspoznavanie-lits-2018-1.jpg

Praca systemu rozpoznawania twarzy w smartfonach można podzielić na cztery etapy:

  1. Skanowanie twarzy Jest to wykonywane za pomocą przedniej kamery lub, jak w przypadku  iPhone’a  X, specjalnego czujnika. Skanowanie jest trójwymiarowe, więc ostrość pokazująca zdjęcie nie będzie działać.
  2. Wyodrębnianie unikalnych danych. System skupia się na zestawie funkcji skanowanej twarzy. Najczęściej są to kontury orbit, kształt kości policzkowych i szerokość nosa. W zaawansowanych systemach można również zauważyć blizny.
  3. Wyciąg z pamięci szablonu z poprzednio otrzymanymi danymi.
  4. Wyszukaj mecze. Ostatni etap, w którym system decyduje, czy odblokować wyświetlacz. Siła nowoczesnych procesorów pozwala na „myślenie” przez cały ułamek sekundy.

Funkcję rozpoznawania twarzy można zrealizować nawet za pomocą przedniej kamery – jeśli tylko miała ona dwa obiektywy. Jednak w tym przypadku działanie tej funkcji będzie niestabilne. Faktem jest, że tylko specjalne czujniki zapewniają skanowanie twarzy nawet w ciemności, podczas gdy widok z przodu wymaga jasnego oświetlenia. Ponadto specjalne czujniki wirtualnie wyświetlają więcej punktów na twarzy, więc działają nawet wtedy, gdy pojawiają się broda, okulary i inne zakłócenia. W skrócie, w niektórych DOOGEE Mix 2 system z pewnością będzie działał znacznie gorzej niż w iPhone X. Inną rzeczą jest to, że rocznicowy produkt Apple jest znacznie droższy niż wszystkie inne smartfony z rozpoznawaniem twarzy.

https://www.iphones.ru/wp-content/uploads/2017/09/D2157724-62AA-432E-AD0C-8003CE585456.jpeg

Czy ta technologia jest przyszłośćią?

Czujniki potrzebne do skanowania twarzy wymagają idealnej instalacji. Przejście na setne części milimetra doprowadzi do tego, że funkcja pracy przestanie być idealna – dlatego w produkcji smartfona można zaobserwować zwiększoną wydajność małżeństwa, co prowadzi do wzrostu jego wartości. Tak, a same czujniki są bardzo drogie, to nie przypadek, że używa ich tylko Apple, chociaż nie ma dla nich żadnych patentów.

Jednym słowem, producenci „androidów” wprowadzą funkcję rozpoznawania twarzy przez przednią kamerę. Już można go znaleźć w  Samsung Galaxy S8 i Note 8. Ale właściciele tych urządzeń potwierdzą, że nie działa najlepiej – łatwiej jest użyć skanera linii papilarnych . Dlatego na razie nic nie można powiedzieć o przyszłości funkcji. Musisz poczekać, aby zobaczyć, czy Apple wdroży odpowiednie czujniki w bardziej przystępnych smartfonach i czy pojawią się na urządzeniach z Androidem.

http://samsung-galaxy-s7.ru/wp-content/uploads/2017/07/Samsung-Galaxy-S8-raspoznavanie-lits.jpg

Wniosek

Nie należy się martwić o zapisywanie danych identyfikacyjnych. Szablon utworzony podczas skanowania twarzy znajduje się w oddzielnej części pamięci – odczytanie tego sektora za pomocą komputera lub programów innych firm jest niemożliwe. Dotyczy to jednak również odcisków palców. I wygodniej jest używać tego typu identyfikacji tylko dla Ciebie.

Czy kiedykolwiek trzymałeś w rękach smartfon, który rozpoznaje twarz? I czekasz na masową implementację tej funkcji? Podziel się swoją opinią w komentarzach, będziemy szczęśliwi!

Smartphone Specjalista