Nowoczesne wielofunkcyjne smartfony całkowicie zastępują właściciela komputera, pozwalając na pracę zdalną, cieszenie się ciekawą rozrywką, oglądanie filmów i muzyki niezależnie od lokalizacji. Niektóre zainstalowane aplikacje mogą znacznie ułatwić życie użytkownika, podczas gdy inne mogą spowodować utratę danych osobowych i finansów.
Programy a programy
Licencjonowane programy pomagają zwalczać złośliwe aplikacje i fałszywe oprogramowanie. Prace niektórych mają na celu terminowe wykrywanie plików, ochronę przechowywania i informacji zawartych w smartfonie przed nieautoryzowanym pobieraniem, szyfrowanie kanału przesyłania informacji.
VPN
Łącząc się z siecią publiczną, odwiedzając strony przechowujące pliki cookie, warto skorzystać z sieci wirtualnych. VPN utworzy zaszyfrowany kanał do przesyłania informacji, ukryje rzeczywistą lokalizację użytkownika. W Internecie można znaleźć wiele bezpłatnych programów – sprawdź, która sieć VPN jest dobra , zainstaluj aplikację na smartfona. Włącz VPN, jeśli łączysz się z siecią poza domem lub odwiedzasz niezweryfikowaną witrynę. Program sprawi również, że zakupy online będą bezpieczniejsze.
Zweryfikowane źródła
Treści nielicencjonowane są źródłem wirusów i złośliwego oprogramowania. Korzystaj z zaufanych źródeł do pobierania aplikacji – AppStore lub Google Play, które dokładnie sprawdzają programistów i programy pod kątem złośliwego oprogramowania. Jeśli właściciel chce pobrać zawartość z innego źródła, warto korzystać tylko z zaufanych witryn, a podczas instalacji zaznaczyć pole wyboru „Zainstaluj z niewiarygodnego źródła”.
Użyj programu antywirusowego
Program antywirusowy działający w tle poinformuje użytkownika o wykryciu złośliwego pliku lub infekcji spyware. Niektóre wersje programów antywirusowych oferują szerszą funkcjonalność – od tworzenia zaszyfrowanych kanałów transmisji danych po analizę urządzenia pod kątem keyloggerów. Antywirusy pomagają nie tylko chronić dane osobowe przed kradzieżą, ale także całe urządzenie, ponieważ niektóre wirusy mogą zakłócać działanie elektroniki.
Dodatkowe metody
Aby zabezpieczyć swój smartfon, musisz zwrócić uwagę na luki w zabezpieczeniach, które ma każde urządzenie. Na przykład niektóre modele smartfonów mogą wymagać comiesięcznych poprawek bezpieczeństwa. Użytkownik może zignorować tę potrzebę, odrzucić próby aktualizacji usług bezpieczeństwa przez urządzenie, co ostatecznie doprowadzi do zainfekowania sprzętu wirusem lub instalacji złośliwego oprogramowania. Ponadto właściciele sprzętu często używają programów innych firm do ochrony urządzeń, ignorując dostępne narzędzia. Podczas instalacji programów z niezweryfikowanego źródła pliki bezpieczeństwa zamieniają się w repozytorium wirusów i złośliwego oprogramowania, które później spowalniają procesy i komplikują działanie telefonu.
Dodatkowe metody:
- Używanie pamięci w chmurze do przechowywania ważnych informacji. Aby przechowywać ważne dane, zdjęcia i filmy, warto skorzystać z pamięci w chmurze, która jest niezawodnie chroniona hasłem lub uwierzytelnianiem dwuskładnikowym . Dzięki temu Twoje dane osobowe będą bezpieczne, jeśli Twój telefon zostanie zepsuty lub zgubiony. Właściciel może w każdej chwili przywrócić zdjęcia, ważne pliki lub dokumenty.
- Szyfrowanie karty pamięci . Konstrukcja niektórych smartfonów ma specjalne gniazdo do instalacji karty pamięci, która w przeciwieństwie do pamięci wbudowanej nie jest szyfrowana. Zaszyfrowana karta SD stanie się niezawodnym miejscem przechowywania danych użytkownika, ponieważ oszust nie będzie mógł odczytać informacji podczas wyjmowania dysku. Kartę pamięci można przeglądać tylko na urządzeniu, na którym zostało wykonane szyfrowanie.
- Dodatkowa ochrona telefonu złożonym hasłem lub danymi biometrycznymi. Oprócz standardowego hasła warto też skorzystać z prostej kombinacji cyfr, wykorzystując biometrię np. Rozpoznawanie twarzy czy rozpoznawanie odcisków palców. Takie zabezpieczenie jest niezwykle trudne do zhakowania; oszuści nie będą w stanie uzyskać ważnych informacji przechowywanych w telefonie bez wiedzy właściciela.
- Program do zdalnego blokowania, który pozwoli Ci zapanować nad smartfonem w przypadku jego kradzieży lub zgubienia, zablokować urządzenie i szybko znaleźć współrzędne.
Aby zabezpieczyć własny telefon, nie należy go długo zostawiać bez opieki, oddawać go nieznajomym. Często zwykła czujność może pomóc chronić przed oszustwami lub włamaniami lepiej niż zaszyfrowane oprogramowanie i inne narzędzia.
Uprawnienia aplikacji
Niektóre programy szpiegowskie umożliwiają hakowanie aplikacji zainstalowanych na smartfonie, wykorzystywanie danych, które program przetwarza i przekazuje programistom. Niezależnie od źródła pobierania, musisz sprawdzić listę uprawnień, o które prosi program:
- Wykonywanie połączeń, wysyłanie SMS-ów. Oprogramowanie szpiegujące może naśladować działania, wysyłać wiadomości lub dzwonić do stawek premium, opróżniając konto klienta.
- Czytanie wiadomości. Funkcja jest używana przez programy bankowe i konwencjonalne do dostarczania kodu potwierdzającego. Po uzyskaniu dostępu do funkcji oszust może zalogować się do systemu, wykorzystać konto klienta do wykonywania nieautoryzowanych operacji.
- Administrator. Niektóre aplikacje mogą prosić o pozwolenie na dostęp do funkcji administratora. Po uzyskaniu zgody właściciel smartfona całkowicie straci kontrolę nad urządzeniem, kontami i pamięcią masową.
- Nakładka na górze okien https://remontka.pro/overlay-detected-android/ . Funkcja w Androidzie pozwala zniekształcić dowolne informacje wyświetlane na ekranie urządzenia. Właściciel potwierdzi transakcje, wyśle pliki lub odbierze złośliwe oprogramowanie, nie wiedząc o tym.
Ponadto musisz regularnie sprawdzać telefon pod kątem błędnych ustawień, ukrytych uprawnień. W odpowiedniej sekcji z ustawieniami i uprawnieniami programów możesz zmieniać prawa dostępu, blokować działanie aplikacji bez wiedzy właściciela urządzenia.