Kiedy smartfon jest zainfekowany, decyzja nie zawsze jest oczywista. Wirusy są różne, więc w każdym przypadku podejście musi być indywidualne. Wszyscy pamiętamy, jak Google usunął ze sklepu wiele niebezpiecznych aplikacji od jednego programisty, który w sumie pobrał 500 tysięcy razy. Po instalacji zniknęły z komputerów i mogły łatwo ukraść dane użytkowników. Na przykład w 2017 r. Google usunęło ze sklepu 700 000 niebezpiecznych aplikacji.
Czy w Google Play jest dostępna ochrona przed wirusami?
Jest! Ochrona Google Play codziennie sprawdza 50 miliardów aplikacji pod kątem zagrożeń. Ochrona Google Play – wbudowana ochrona przed złośliwym oprogramowaniem dla Androida. Korzystanie z algorytmów uczenia maszynowego od Google pozwala na ciągłe doskonalenie … Przed pojawieniem się w Google Play wszystkie aplikacje na Androida są dokładnie testowane. Blokujemy programistów, którzy naruszają reguły. Nawet po tym Google Play Protection codziennie skanuje miliardy aplikacji. Bez względu na to, gdzie pobrałeś aplikację, zostanie ona sprawdzona.
Jak radzić sobie z wirusami?
Najpierw przeczytaj uważnie recenzje w Google Play, by odróżnić prawdziwe od fałszywych. Po drugie, przed pobraniem starannie sprawdź, jakie uprawnienia wymaga aplikacja. Jeśli gra wymaga dostępu do kontaktów lub informacji o koncie, powinno to być podejrzane. Po trzecie, częściej oceniają stan smartfona. W ustawieniach baterii wyświetlane są statystyki aplikacji, jeśli jakakolwiek aplikacja, której praktycznie nie używasz, zużywa dużo energii baterii, należy natychmiast ją usunąć.
Po czwarte, monitoruj temperaturę smartfona. Urządzenie nie powinno być bardzo gorące podczas codziennych zadań. Po piąte, spróbuj kontrolować zużycie energii baterii. Z reguły szkodliwe oprogramowanie zużywa wiele zasobów urządzenia, co wpływa na autonomię telefonu.
Po szóste, nie próbuj flashować smartfona. W takim przypadku istnieje ryzyko utraty gwarancji urzędowej. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie urządzenia do oficjalnego centrum serwisowego.