Nowoczesne praktyki higieny osobistej wykraczają poza mycie rąk i szczotkowanie zębów. To także kwestia dbania o gadżety osobiste. W łazience jest mydło antybakteryjne, w kuchni cała linia detergentów do mycia naczyń i warzyw, w pralce przepisuje się opakowanie proszku antybakteryjnego. Świadomość, jak ważna jest dezynfekcja rąk, jedzenia i naczyń, jest mocno zakorzeniona w mojej głowie. Ale co dziwne, wiele osób przeocza jedną rzecz: znacznie częściej w ciągu dnia odbieramy nie filiżankę kawy, a smartfon.
Obsługując urządzenia dotykowe dotykamy ich powierzchni palcami. A ponieważ nasze ręce nigdy nie są sterylnie czyste, bez dezynfekcji, każdy osobisty gadżet w końcu staje się pożywką dla wszelkiego rodzaju bakterii. Straszny? W takim razie dowiedzmy się, jakie narzędzia pomogą utrzymać urządzenia elektroniczne w czystości i ochronią ich właścicieli przed problemami zdrowotnymi.
Lampa ultrafioletowa
Przede wszystkim porozmawiajmy o dezynfekcji.
Jeśli nie są widoczne żadne ślady zanieczyszczenia, nie oznacza to, że gadżet jest sterylny. Mikroskopijna patogenna flora jest źródłem wielu chorób, od niestrawności po infekcje dróg oddechowych. A przeniesienie go do ciała jest bardzo proste: po prostu przytrzymaj smartfon, a następnie dotknij twarzy tą samą ręką.
Jak radzić sobie z czynnikami zakaźnymi żyjącymi na powierzchniach dotykowych? Woda nie jest tutaj pomocna. Środki czyszczące w gospodarstwie domowym są szkodliwe dla wyświetlaczy, więc o nich również nie ma mowy. Kompaktowy domowy sterylizator z emiterem UV to bezpieczne rozwiązanie.
Ultrafiolet to zabójcza siła przeciwko bakteriom, wirusom i innym patogenom. Wnika w ściany komórkowe mikroorganizmów, niszcząc je. Proces dezynfekcji w sterylizatorze zajmuje bardzo mało czasu, najważniejsze jest wystawienie gadżetu pod światło lampy z różnych stron w celu usunięcia infekcji z całej powierzchni obudowy.
Sterylizatory bakteriobójcze są typu otwartego i zamkniętego. Pierwsza to lampa UV na nodze ze stojakiem, na której umieszcza się przedmiot do dezynfekcji. Zamknięte (jak na powyższym obrazku) wyglądają jak małe pudełka z wieczkiem. W takim pudełku zmieści się smartfon, ale tabletu już nie ma. Dlatego w przypadku dużych urządzeń lepiej jest kupić sterylizator typu otwartego lub zastosować inną metodę dezynfekcji.
Specjalne zestawy do czyszczenia i dezynfekcji
Środki do czyszczenia smartfonów można kupić jako cały zestaw. Na przykład zestaw Tech Armor zawiera mikrofibrę, dwie butelki sprayu do czyszczenia i 20 dwuwarstwowych chusteczek.
Podobne zestawy innych producentów zawierają w przybliżeniu to samo. Ale Tech Armor twierdzi, że jego zestawy mają ważną zaletę: spray nie zawiera alkoholu i amoniaku, więc są całkowicie bezpieczne dla wrażliwych ekranów. Z instrukcji wynika, że większa butelka przeznaczona jest do użytku domowego, a mniejsza jest wygodna do zabrania ze sobą na wypadek konieczności dezynfekcji smartfona w pracy lub w transporcie.
OSŁONA BAKTERIOBÓJCZA
Niektóre osłony i zderzaki zawierają związki antybakteryjne, które eliminują do 99% zarazków, a także zapewniają mechaniczną ochronę gadżetu. Firma Tech21 zajmuje się wydawaniem takich produktów. Ma sugestie dotyczące popularnych smartfonów wielu marek.
Etui antybakteryjne jest oczywiście mocne, ale możesz sobie poradzić ze zwykłym silikonowym. Chroni korpus urządzenia przed tłuszczem, kurzem i brudem. Niektóre modele mają nóżki, które zapobiegają dotykaniu smartfona brudnej powierzchni. O tym, jak wybrać etui na smartfona, rozmawialiśmy już wcześniej.
Antybakteryjna folia ekspozycyjna
Jest jeszcze jedno rozwiązanie pozwalające pokonać kolonie bakterii i grzybów – folia InvisibleShield. To nie jest zwykła ochrona ekranu . Na jego powierzchnię nakładana jest dodatkowa powłoka dezynfekująca, która zabija do 99,99% czynników zakaźnych, a także spowalnia rozwój glonów, pleśni i pleśni.
Patogeniczna flora nie jest jedyną rzeczą, z którą walczy InvisibleShield. Folia pomaga zachować integralność wyświetlacza po upuszczeniu, eliminuje zarysowania i zarysowania. InvisibleShield oferuje filmy do różnych modeli smartfonów. Wszystkie są dość drogie, ale pamiętaj, że jest to rozwiązanie długoterminowe z całkowitą ochroną.
Ochrona płynna
Wraz ze wzrostem popytu na smartfony w sklepach zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów do ochrony wyświetlacza. Jednym z nich jest płynne szkło Luvvitt, które można nakładać w zaledwie kilku prostych krokach. Jest produkowany pod postacią płynnego szkła , ale w rzeczywistości jest to związek polimerowy, który po nałożeniu utwardza się i wykazuje właściwości odpychające tłuszcz. Im mniej tłuszczu osiada na ekranie, tym gorsze są warunki do rozwoju drobnoustrojów.
Płynne szkło można nanieść nie tylko na powierzchnię wyświetlacza, ale także na całą przednią powierzchnię smartfona czy tabletu, łącznie z dedykowanym skanerem linii papilarnych. Funkcjonalność skanera in-display, podobnie jak w linii Galaxy S20, jest przez to nienaruszona.
Mikrofibra
Tkanina z mikrofibry (lub mikroweluru) to idealny materiał do czyszczenia osobistych gadżetów z funkcjami dotykowymi. W porównaniu do ręczników papierowych i ręczników papierowych mikrofibra jest bardzo miękka, delikatnie zbiera kurz i brud nie pozostawiając rys na ekranie. Usuwa również tłuste ślady, podczas gdy inne materiały rozsmarowują je na całej powierzchni.
Mikrofibra jest często sprzedawana z nowymi okularami lub etui na okulary. Można go bezpiecznie stosować do każdego urządzenia z wyświetlaczami i obiektywami – aparatów, telewizorów, monitorów itp.
Ponieważ brud jest najbardziej widoczny na ciemnym tle, wyświetlacz należy wyłączyć przed wytarciem. Kurz i drobne zanieczyszczenia są szybko usuwane, a tłuszcze i słodkie napoje są trudniejsze do usunięcia. W takim przypadku kilka kropel wody nie ulegnie uszkodzeniu, ale wtedy należy podjąć środki ostrożności: całkowicie wyłączyć urządzenie, aby nie spowodować zwarcia poprzez przypadkowe wniknięcie wody na styki w złączach. Pocieraj ekran w różnych kierunkach, aż jeden obszar będzie całkowicie czysty. Następnie przejdź do następnego. Nadmiar wilgoci jest usuwany za pomocą suchej końcówki z mikrofibry. Możesz po prostu poczekać, aż wyschną.
Po każdym użyciu mikrofibrę należy strzepnąć i umyć, ponieważ nagromadzone na niej zanieczyszczenia mogą porysować ekran przy następnym czyszczeniu. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących prania mikrofibry: mydło, spłucz pod bieżącą wodą i wysusz w dowolny wygodny sposób.
Szkocka
Każda taśma klejąca – taśma izolacyjna, taśma biurowa czy wałek do rolek ubrań – to skuteczne narzędzie do czyszczenia smartfonów i tabletów z kurzu. Ale uważaj: gwałtowne zerwanie taśmy klejącej z ekranu, ryzykujesz zerwaniem wraz z nią szkła ochronnego , jeśli zostało przyklejone.
Jakich rzeczy nie należy używać do czyszczenia gadżetów?
Istnieje wiele sposobów czyszczenia ekranu i nie wszystkie są równie skuteczne. Istnieje kilka metod, które wydają się oczywiste, ale w rzeczywistości ich stosowanie jest wysoce niepożądane.
Środki czyszczące na bazie alkoholu
Kiedy poplamiona palcami tabletka trafia na oko, ręka sama sięga po butelkę Mr. Mięsień. Mimo wszystko jest to logiczne: powierzchnia jest szklana, co oznacza, że można bezpiecznie używać na niej płynu do mycia szyb. Zatrzymać!
Skoncentrowana chemia gospodarcza nie jest przeznaczona do użytku w elektronice osobistej!
Jak każdy płyn, spowoduje zwarcie, przedostając się do wnętrza obudowy przez otwory konstrukcyjne. Ale to nie tylko to. Domowe środki czyszczące niszczą strukturę wyświetlacza elektronicznego.
Google zasugeruje kilka różnych narzędzi stworzonych specjalnie dla wyświetlaczy elektronicznych. Jednak nie spiesz się, aby kupić pierwszą rzecz, która przyciąga wzrok. Przeczytaj skład: jeśli nie ma nic poza mydłem i wodą, podobną substancję można przygotować samodzielnie w kilka minut.
Jeśli woda dobrze radzi sobie z kurzem i odciskami palców, jest bezsilna wobec organizmów chorobotwórczych. Dlatego potrzebny jest suplement o działaniu antybakteryjnym. Zwykle do dezynfekcji powierzchni stosuje się związki na bazie alkoholu, ale nawet jeśli dodasz kilka kropli alkoholu do roztworu czyszczącego, musisz obchodzić się z nim ze szczególną ostrożnością.
Alkohol jest wysoce przepuszczalny, dzięki czemu ma destrukcyjny wpływ na strukturę ekranu.
Papierowe serwetki
Serwetki stołowe, ręczniki papierowe, chusteczki do twarzy itp. Nie nadają się do czyszczenia ekspozycji z jednego prostego powodu: ich miękkość jest myląca, pozostawiają zadrapania. Początkowo ślady są niewidoczne, dopiero po chwili, gdy jest ich wystarczająco dużo, zauważysz, że dokładnie powtarzają okrężne ruchy, którymi wytarłeś plamy z ekranu.
Przede wszystkim rysy psują wygląd urządzenia i utrudniają odbiór informacji. Ale poza tym mogą potencjalnie zmniejszyć czułość ekranu dotykowego. Jeśli jest jakiś rodzaj tkaniny do czyszczenia gadżetów, to tylko mikrofibra.