Zeszłego lata Samsung wypuścił One UI 6.1.1, co utrudniło instalację aplikacji z zewnętrznych źródeł: podczas próby zainstalowania pliku apk zaczęło pojawiać się okno funkcji Auto Blocker z ostrzeżeniem o niebezpieczeństwach związanych z aplikacjami z „nieznanych źródeł”. W proteście przeciwko tej innowacji, która wygląda na krok w stronę zniszczenia kluczowej cechy Androida – otwartości, Epic Games następnego dnia usunęło hitową grę Fortnite i inne jej tytuły z Samsung Galaxy Store. Teraz Epic Games poszło dalej i złożyło pozew przeciwko Google i Samsungowi w północnym dystrykcie Kalifornii.
Pozew ma charakter antymonopolowy i wskazuje na „skoordynowane wysiłki Google i Samsunga mające na celu zablokowanie konkurencji w dystrybucji aplikacji na urządzeniach Samsung za pośrednictwem funkcji automatycznego blokowania”. Użytkownicy mogą ominąć to ograniczenie, ale wiąże się to z 21-etapowym procesem, który odstraszy wielu użytkowników ze względu na złożoność i groźne powiadomienia o aplikacjach z „nieznanych źródeł”.
Prawnicy Epic Games wskazują na wieloletnią praktykę Google polegającą na nakłanianiu Samsunga do zachowań antykonkurencyjnych i argumentują, że takie działanie pozwanych podważa orzeczenie sądu z grudnia 2023 r. w sprawie Epic przeciwko Google. Zgodnie z decyzją sądu takie praktyki Google zostały uznane za nielegalne, co oznacza, że umowa z Samsungiem na wdrożenie Auto Blockera jest powtarzającym się naruszeniem, które grozi poważnymi konsekwencjami gigantowi wyszukiwarek. Poniżej znajduje się kompletny 21-etapowy proces usuwania ograniczeń funkcji automatycznego blokowania.
© Władimir Kovalev. Telefon komórkowy
Na podstawie materiałów z epicgames.com