Na pewno pamiętasz te czasy, kiedy pełne naładowanie nowego smartfona zajęło tylko półtorej godziny. Teraz może to zająć całą noc.
Czas mija i po kilku godzinach Twój telefon jest naładowany zaledwie 20%. A może nigdy nie wspierał technologii szybkiego ładowania ?
Jeśli chcesz zrozumieć, dlaczego smartfon ładuje się dłużej niż zwykle lub wolniej w porównaniu z urządzeniami mobilnymi znajomych, trafiłeś we właściwe miejsce. Następnie omówimy 10 powodów, dla których smartfon powoli się ładuje. Jeśli to możliwe, pokażemy Ci, jak to naprawić. Zacznijmy od najczęstszych problemów.
Słaby kabel
Jeśli smartfon powoli się ładuje, najpierw musisz sprawdzić kabel USB. Jest to bardzo rozsądny krok, biorąc pod uwagę stopień zużycia podczas codziennego użytkowania. Wiele osób nadal korzysta z tego samego ładunku przez kilka lat, nawet nie podejrzewając, że kabel USB ogólnie może się zepsuć.
Przewody są ciągle wrzucane do worków i plecaków, gięte i gięte, pozostawiane w samochodach (w upale i na zimno), a co najważniejsze – codziennie podłączane do sieci i różnych urządzeń mobilnych, komputerów. Ważne jest, aby zrozumieć, że kable USB nie są tak niezawodne, jak złącza USB telefonu. Ponadto w krytycznej sytuacji lepiej poświęcić drut, a nie port, ponieważ pierwszy jest znacznie łatwiejszy (i tańszy) do wymiany. Z tego powodu wielu producentów produkuje kable w taki sposób, że w razie problemu biorą na siebie ciężar.
Czy korzystałeś kiedyś z ładowania, które po podłączeniu do telefonu wypada ze złącza? Spójrz na wtyczkę i spróbuj dostrzec na jednym końcu małe metalowe goździki. Upewnij się, że nie są wygięte ani uszkodzone, w przeciwnym razie może to wpłynąć na szybkość ładowania smartfona.
Podczas pracy z kablem USB wiele może się nie udać. Jeśli telefon zaczyna ładować się wolniej, najprawdopodobniej problem tkwi w przewodzie. Spróbuj użyć nowego.
Za słaby zasilacz
Jeśli jako źródło zasilania będzie używany komputer, pełne naładowanie zajmie znacznie więcej czasu. Nawet ze złączem USB 3.0 standardowa moc wyjściowa wynosi tylko 900 mA (USB 2.0 ma 500 mA). Jeśli kabel USB lub złącze zostanie uszkodzony, wartość ta będzie jeszcze niższa.
To samo dzieje się podczas korzystania z bezprzewodowego lub odwróconego ładowania bezprzewodowego . W porównaniu do mocy na ścianie mają wyjątkowo niską moc wyjściową. Wcale nie próbujemy Cię zniechęcać do korzystania z nowych technologii, ale lepiej jest użyć potężnych źródeł zasilania, aby szybciej naładować smartfon.
Jeśli ładujesz urządzenie mobilne przez USB z komputera lub ładujesz bezprzewodowo, nie zdziw się, że zajmuje to dużo więcej czasu niż zwykle. Najskuteczniejszym sposobem jest użycie tradycyjnego przewodowego adaptera dostarczanego ze smartfonem. Ale jeśli w tym przypadku telefon powoli się ładuje, problem może leżeć w okablowaniu (szczególnie w przypadku starych budynków).
Słaby adapter
Tak, jest to adapter, do którego podłączony jest kabel USB i który jest włożony do gniazdka. Możliwe, że został uszkodzony w wyniku gwałtownego wzrostu mocy lub uderzenia fizycznego z zewnątrz. Nie zapominajmy, że jednym z jego celów jest ochrona smartfona, jeśli coś pójdzie nie tak. Dlatego sprawdź prędkość ładowania urządzenia na innym adapterze.
Twój smartfon jest za stary
Być może problem powolnego ładowania leży w samym telefonie. Zwłaszcza jeśli używasz go od kilku lat. Prawie wszystkie nowoczesne smartfony obsługują technologię szybkiego ładowania, dzięki czemu są w stanie w pełni naładować w około 30-60 minut (ten wskaźnik zależy od pojemności baterii). Dlatego zwróć uwagę na szybkość ładowania urządzenia w porównaniu do nowszych telefonów.
Jeśli masz pewność, że urządzenie ładowało się znacznie szybciej niż teraz, to prawdopodobnie jest to powód. Być może jeden z komponentów zawiódł. Dlatego ładowanie trwa teraz znacznie dłużej niż wcześniej. Niektórzy producenci wskazują szacowany czas potrzebny do pełnego naładowania urządzenia. Dlatego spróbuj porównać te wskaźniki. Jeśli okaże się, że zalecane wartości różnią się od rzeczywistych, powinieneś pomyśleć o zakupie nowego gadżetu.
Słaba bateria
Zdarzają się przypadki, gdy partia urządzeń z wadliwą baterią trafiła do sprzedaży. Dlatego przejdź do oficjalnej strony producenta i sprawdź, czy Twój smartfon znajduje się na liście wadliwych. Lub skorzystaj z wyszukiwania w Internecie. Jeśli małżeństwo naprawdę było, możesz wymieniać towary niskiej jakości od producenta.
Czasami problem leży w samej baterii. Ponadto, jak każde inne urządzenie, ma własną datę ważności. Niestety większość nowoczesnych urządzeń jest wyposażona w niewymienną baterię. Dlatego jeśli coś stanie się z baterią w celu jej wymiany, będziesz musiał całkowicie zdemontować smartfon, skontaktować się ze specjalistycznym centrum serwisowym lub sklepem w celu wymiany.
Problem jest w Tobie
Możliwe, że jesteś głównym powodem powolnego ładowania. Jak bardzo jesteś uzależniony od sieci społecznościowych? Jak często grasz przez telefon? Czy robisz to podczas ładowania?
Zaskakujące jest to, że większość użytkowników nawet nie zdaje sobie sprawy, że ekran jest najbardziej energochłonnym elementem urządzenia. Jeśli podczas ładowania oglądasz Youtube przy maksymalnych ustawieniach jasności, nie zdziw się, że smartfon nie tylko się nie ładuje, ale także rozładowuje. Im więcej aplikacji korzystasz z zasobów, tym szybciej bateria zostanie zużyta. Jeśli chcesz szybko naładować urządzenie, zostaw je na chwilę w spokoju.
Energochłonne aplikacje działające w tle
Chociaż najbardziej zużywającym energię elementem jest wyświetlacz włączony przy maksymalnej jasności, niektóre aplikacje działające w tle mogą również zużywać dużo energii baterii. Jeśli oprócz niskiej prędkości ładowania zauważysz, że smartfon zaczął szybciej się rozładowywać, najprawdopodobniej problem występuje w zasobochłonnych programach w tle.
Wiele aplikacji na Androida nadal działa w tle, nawet jeśli otworzysz je tylko na chwilę. W tej chwili mogą wykonywać określone zadania i zużywać energię baterii. Android zarządza obecnie zasobami systemowymi znacznie wydajniej. Ale obecność co najmniej jednej złośliwej aplikacji (na przykład wirusa reklamowego lub górnika) może poważnie zaszkodzić nie tylko bezpieczeństwu danych osobowych, ale także wydajności smartfona i szybkości ładowania.
Aby rozwiązać ten problem, wystarczy zainstalować program antywirusowy, jakiś menedżer zadań i okresowo je sprawdzać. Możesz więc kontrolować uruchomione aplikacje i wyłączyć niepotrzebne. Jak tylko znajdziesz i usuniesz programy antywirusowe (które zużywają najwięcej zasobów), zmiany będą zauważalne za kilka dni.
Zakurzony port USB w smartfonie
Jeśli często nosisz smartfona w torbie, plecaku lub kieszeniach, najprawdopodobniej port USB urządzenia jest zatkany cząstkami kurzu. Jeśli w jednym z tych dni naładujesz smartfon, wtyczka może manipulować resztkami brudu, które teraz zakłócają normalne podłączenie urządzenia do źródła zasilania.
Ostrożnie sprawdź port USB w jasnym świetle i sprawdź, czy nie ma w nim cząstek kurzu lub innych zanieczyszczeń. Jeśli coś jest w środku, ostrożnie usuń zanieczyszczenia ze złącza. W tym celu najlepiej użyć cienkiej metalowej pincety. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić żadnych elementów samego portu USB. W przeciwnym razie smartfon w ogóle przestanie ładować.
Jeśli nie masz pod ręką odpowiednich narzędzi, spróbuj usunąć śmieci plastikową wykałaczką (bynajmniej nie drewnianą, ponieważ jej cząstki mogą jeszcze bardziej zatkać złącze) lub nową szczoteczką do zębów z twardym włosiem.
Port USB jest uszkodzony
Jeśli próbowałeś samodzielnie wyczyścić port USB smartfona za pomocą improwizowanych środków, zrobiłeś to niedokładnie (na przykład za pomocą drewnianej wykałaczki lub innego nieodpowiedniego narzędzia), a podczas tego procesu złamał lub wygiął jeden z elementów, musisz skontaktować się ze specjalistą, aby go naprawić. Jeśli port USB ulegnie awarii, smartfon może w ogóle nie ładować się lub robić to zbyt wolno (na przykład pasek po prostu się zatrzyma). W zależności od funkcji urządzenia może być wymagana pełna wymiana portu USB.
Korozja portu USB
Różne elementy portu USB, podobnie jak inne metale, podlegają korozji. W przypadku smartfona cząsteczki wilgoci mogą łatwo dostać się do złącza zarówno na ulicy, podczas deszczu, jak i wewnątrz. Zwłaszcza jeśli często zabierasz telefon do łazienki lub basenu, sprawdzaj pocztę podczas uprawiania sportu.
Co najważniejsze, jeśli korozja nie zostanie wyeliminowana na czas, może rozprzestrzenić się na inne elementy wewnątrz urządzenia. Wszystko to może prowadzić do poważniejszych problemów niż wolne ładowanie.
Aby pozbyć się korozji, lepiej szukać pomocy u specjalisty. W końcu, jeśli zdecydujesz się samodzielnie zdemontować urządzenie, ryzykujesz nie tylko całkowitym unieważnieniem gwarancji, ale także nieodwracalnym uszkodzeniem telefonu.
Całkowity demontaż smartfona powinien odbywać się tylko wtedy, gdy znasz wszystkie niuanse działania urządzeń mobilnych. Rzeczywiście, podczas tego procesu możesz całkowicie uszkodzić czujnik, wyświetlacz i inne ważne elementy. Oprócz specjalistycznych narzędzi do demontażu do usuwania korozji wymagany będzie biały ocet i alkohol.
Pierwszą rzeczą do zrobienia jest całkowicie zdemontować smartfon. Złożoność tego procesu znacznie wykracza poza zakres tego artykułu, a ponadto praca z każdym modelem ma swoje własne niuanse. Dlatego zastanów się ponownie, czy lepiej skontaktować się ze specjalistyczną usługą.
Natychmiast po rozmontowaniu smartfona zwilż bawełniany wacik w destylowanym białym occie i delikatnie przetrzyj nim wszystkie części, które uległy korozji. Ale bądź bardzo ostrożny – nie pozwól, aby ocet dostał się na inne wewnętrzne elementy smartfona.
Po nałożeniu octu na wszystkie części narażone na korozję pozostaw je do wyschnięcia na 5-8 minut, a następnie usuń pozostały płyn suchym ręcznikiem papierowym. Powtarzaj ten proces, aż całkowicie pozbędziesz się korozji. Następnie wytrzyj nowy bawełniany wacik alkoholem i delikatnie przetrzyj wszystkie części wcześniej potraktowane octem. Pozostaw je włączone na około 30 minut. To wystarczy do całkowitego wyschnięcia. Następnie zmontuj smartfon.
Dzisiaj przeanalizowaliśmy główne przyczyny powolnego ładowania smartfona – od najbardziej prawdopodobnych po te niezwykle rzadkie. Najczęściej problem leży właśnie w wadliwym kablu USB lub w uszkodzonym adapterze. Dlatego nie spiesz się, aby natychmiast zdemontować smartfon i poszukać na nim oznak korozji.
Jeśli uważasz, że zapomnieliśmy wspomnieć o kilku ważnych niuansach, chcesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami i powiedzieć nam, jak udało Ci się rozwiązać problem powolnego ładowania smartfona, zostaw swoje komentarze poniżej!