Wiedza

Co to jest uwierzytelnianie dwuetapowe?

co-to-jest-uwierzytelnianie-dwuetapowe

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest uważane za niezawodne narzędzie bezpieczeństwa dla kont online. Oto jak to działa i dlaczego musisz go używać.

W Internecie nie można zaniedbać żadnej metody ochrony. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku uwierzytelniania dwuskładnikowego. Wszystkie popularne witryny wdrażają go w trosce o wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowników.

Co to jest uwierzytelnianie dwuetapowe?

Popularnym sposobem ochrony konta za pomocą hasła jest uwierzytelnianie jednoskładnikowe: użytkownik musi wprowadzić tylko jedno hasło, aby się zalogować. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (w skrócie 2FA) to metoda logowania na konto, która wymaga od użytkownika weryfikacji swojej tożsamości na dwa sposoby.

Istnieją trzy typy danych weryfikacyjnych, których można użyć w przypadku 2FA:

  • informacje (każdy fakt znany Tobie, ale nieznany innym osobom, na przykład hasło lub odpowiedź na pytanie);
  • własność fizyczna (smartfon lub klucz elektroniczny);
  • biometria (coś cielesnego, które w wyjątkowy sposób odróżnia Cię od masy innych użytkowników, na przykład odcisk palca lub skan tęczówki).

Czasami uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest używane w odniesieniu do uwierzytelniania dwuskładnikowego. Pomimo współbrzmienia pojęcia te nie są synonimami.

Aby pomyślnie przejść uwierzytelnianie dwuskładnikowe, potrzebujesz danych z różnych kategorii wymienionych powyżej, na przykład hasła i kodu ze smartfona. Dwuetapowa weryfikacja tożsamości wykorzystuje dwa typy danych z tej samej kategorii , na przykład hasło i odpowiedź na pytanie ochronne.

2FA to silniejsza forma obrony. To komplikuje zadanie włamania się do konta, ponieważ wymaga informacji z różnych kategorii i nie wykorzystuje metod weryfikacji z tymi samymi wadami.

Dlaczego uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest ważne?

W dzisiejszym świecie internetu same hasła już nie wystarczają.

Część problemu polega na tym, że ludzie są zbyt leniwi. Niewiele osób wymyśla różne i złożone hasła do różnych kont. Zbyt lekkie hasła, to samo hasło do różnych kont – wszystko to ułatwia procedurę hakowania.

Krótkie hasła składające się ze słownictwa lub przewidywalnych wzorców są łatwe do złamania, jeśli masz mniej lub bardziej wydajny komputer. A jeśli ten sam klucz zostanie użyty w wielu witrynach, włamanie na jedno konto spowoduje, że osoba atakująca będzie miała dostęp do innych.

Generator i menedżer haseł jest częścią rozwiązania tych problemów. Generator tworzy złożone kombinacje symboli, dyspozytor przechowuje je w bezpiecznej strefie. Ale to też nie jest panaceum.

Nawet jeśli hasło jest bardzo złożone, można je wyłudzić za pomocą ataku phishingowego lub innej formy socjotechniki. Jeśli strona nie poświęciła wystarczającej uwagi systemowi bezpieczeństwa, to w wyniku wycieku danych Twoje hasło również wpadnie w ręce nieżyczliwych osób, choć już nie z Twojej winy. W tym przypadku jego złożoność nie odgrywa żadnej roli.

Co się stanie, jeśli Twoje konto zostanie skradzione?

Po zapoznaniu się z kombinacją ochronną osoba atakująca może w dowolnym momencie zalogować się na Twoje konto i robić w Twoim imieniu, co tylko zechce. Przede wszystkim oszuści szukają informacji związanych z finansami. Interesują ich również dane dotyczące Twojej rodziny i spraw osobistych. Cel w tym przypadku jest oczywisty – próbować oszukać znajomych prośbą o przelew środków pod byle pretekstem.

Ponieważ wiele kont jest ze sobą powiązanych, oszust musi uzyskać dostęp tylko do jednego z nich, aby później spenetrować pozostałe. Przede wszystkim dotyczy to poczty elektronicznej, ponieważ dostęp do niej otwiera możliwość wysyłania i odbierania listów w celu zresetowania hasła z innych kont.

Jak działa uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

2FA dodaje dodatkowy krok do procesu weryfikacji. Oprócz loginu i hasła, użytkownik jest zobowiązany do wprowadzenia dodatkowego kodu lub potwierdzenia w inny sposób swojej tożsamości. Bez tych informacji logowanie będzie niedostępne.

Aby ułatwić i przyspieszyć logowanie się do witryn, w wielu przeglądarkach można zaznaczyć pole wyboru „nie wymagają kodu weryfikacyjnego”. W ten sposób użytkownik pozbawia się uwierzytelniania dwuskładnikowego w tej przeglądarce, niemniej jednak będzie to wymagane przy wchodzeniu na stronę przez inną przeglądarkę i na innych komputerach. Funkcja jest wygodna dla urządzeń, z których korzystasz stale i masz 100% pewności co do ich bezpieczeństwa.

Odzyskiwanie konta z aktywnym uwierzytelnianiem dwuskładnikowym

Podwójna weryfikacja Twojej tożsamości utrudnia odzyskanie konta, dlatego musisz zapoznać się z instrukcjami z wyprzedzeniem. W prawie każdej witrynie możesz zresetować hasło do konta za pomocą poczty e-mail. Jednak utrata dostępu do konta chronionego 2FA jest obarczona dużymi problemami.

Ze względów bezpieczeństwa strony nie mogą sobie pozwolić na po prostu wyłączenie 2FA, jeśli utracą dostęp do generatora kodu lub innej używanej metody logowania. Jeśli użytkownik nie będzie mógł zweryfikować swojej tożsamości metodą 2FA, konto zostanie zablokowane.

Podczas konfigurowania uwierzytelniania dwuskładnikowego większość witryn udostępnia listę unikatowych zapasowych kodów dostępu. Służą do logowania zamiast weryfikowania Twojej tożsamości za pomocą 2FA. Bardzo ważne jest, aby zapisać te kody na wypadek problemów z logowaniem, na przykład w menadżerze haseł lub w formie wydrukowanej w bezpiecznym miejscu.

Jeśli kody zostaną utracone i nie ma innych dostępnych metod logowania, będziesz musiał skorzystać z bardziej złożonych metod odzyskiwania konta. Z reguły oznacza to skontaktowanie się z pomocą techniczną witryny. Zwykle odzyskiwanie trwa kilka dni, a weryfikacja tożsamości wymaga od użytkownika niestandardowych działań.

Hasła aplikacji dla nieobsługiwanych usług

Wiele usług obsługuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe, ale nie jest ono zgodne z niektórymi starszymi urządzeniami. Na przykład, jeśli masz skonfigurowane uwierzytelnianie dwuskładnikowe na koncie Microsoft i próbujesz zalogować się do konsoli Xbox 360, nie będziesz w stanie zweryfikować swojej tożsamości.

Aby obejść to ograniczenie, można użyć haseł aplikacji. Hasła aplikacji to jednorazowe kody dostępu, które są używane zamiast stałego hasła do konta podczas logowania się do konta chronionego uwierzytelnianiem dwuskładnikowym. Możesz aktywować tę funkcję (jeśli jest obsługiwana) w ustawieniach usługi.

Formy uwierzytelniania dwuskładnikowego

Istnieje kilka form dwuskładnikowej weryfikacji tożsamości. Niektóre witryny oferują tylko jedną opcję, podczas gdy inne mają kilka do wyboru.

SMS lub kod wysłany e-mailem

Formularz ten zakłada otrzymanie SMS-a lub e-maila z jednorazowym kodem dostępu do systemu. Forma jest wygodna, prosta i jednocześnie niebezpieczna, ponieważ wiadomość może zostać przechwycona przez złoczyńców. Ponadto, jeśli nie ma połączenia z siecią komórkową lub Internetem, nie będziesz mógł użyć kodu.

Mimo to ta opcja jest lepsza niż nic, dlatego zalecamy skorzystanie z niej, jeśli nie można skonfigurować innych metod weryfikacji.

Wnioski o 2FA

Dedykowane aplikacje dla 2FA to równowaga między bezpieczeństwem a wygodą. Generują unikalne kody jednorazowe, które należy skopiować, aby się zalogować.

Ten formularz nie jest dostępny we wszystkich witrynach. Jeśli ją aktywujesz, witryna poinformuje Cię, jak powiązać jedną z zewnętrznych aplikacji w celu uwierzytelnienia z systemem. Zwykle wystarczy zeskanować kod QR smartfonem, aby wygenerować jednorazowe hasło, a następnie użyć go na stronie, aby zakończyć konfigurację. Aplikacje uwierzytelniające działają bez połączenia z Internetem, co jest znacznie wygodniejsze niż używanie haseł z wiadomości SMS lub e-mail.

Jedną z najlepszych dostępnych aplikacji 2FA jest Authy. Jest dostępny na wszystkich platformach mobilnych, oferuje szyfrowanie kopii zapasowych i intuicyjny interfejs.

Fizyczne klucze bezpieczeństwa

Najwyższy poziom bezpieczeństwa to pendrive pełniący funkcję klucza bezpieczeństwa. Ta forma uwierzytelniania wymaga podłączenia klucza bezpieczeństwa do komputera lub zeskanowania go za pomocą smartfona podczas próby logowania.

Klucze bezpieczeństwa to silna opcja ochrony konta, ponieważ kradzież fizycznego urządzenia jest trudniejsza niż hasło lub kod w wiadomości e-mail. Jednak pod względem użyteczności klucze bezpieczeństwa przewyższają aplikacje generujące. Jeśli je zgubisz, przywrócenie dostępu do konta będzie problematyczne, a w niektórych przypadkach całkowicie niemożliwe.

 

Gdzie używać uwierzytelniania dwuskładnikowego

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, wszędzie, gdzie to możliwe, należy włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe. W połączeniu z silnym hasłem rozwiązanie to znacznie zmniejsza ryzyko włamania.

Przede wszystkim należy chronić strony w sieciach społecznościowych za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego , ponieważ to za ich pośrednictwem wysyłany jest dziś spam i podejmowane są próby rozwodu za pieniądze. Odnoklassniki, Facebook, Instagram i inne popularne usługi obsługują uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Możesz dowiedzieć się, jak go aktywować w ustawieniach strony.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to nowoczesny i niezawodny sposób ochrony danych w cyfrowym świecie. Utrudni to zalogowanie się do systemu, ale ta niedogodność to nic w porównaniu ze spokojem, który uzyskasz wiedząc, że Twoje konta są dobrze chronione. Poświęć trochę czasu na skonfigurowanie 2FA już teraz, a przyszłe wiadomości o ogromnych hackach nie będą Ci tak bardzo przeszkadzać.

 

Smartphone Specjalista

4idroid serwis PVD etykiety magazynowe Informacje Blog Telefony Porady Smartphone Android Apple Iphone Telefon Tablet