W 2020 roku na rynku będzie dostępna szeroka gama modeli telewizorów o ogromnej rozpiętości cen, funkcji i możliwości. Smart TV stoi trochę od siebie.
Są to urządzenia z „mózgiem”, które coraz częściej zdobywają rynek, stopniowo tanieją, ale jednocześnie dodają wypełnienia, jakość montażu i wizerunek. W tym artykule dowiemy się, czym jest smart TV w telewizorze, jak korzystać z „funkcji smart”, jak działa smart TV, a także poznamy mankamenty tego segmentu i oczywiście wypowiemy się na temat zalet.
Co to jest Smart TV
Smart TV to modele telewizorów z wbudowanym systemem operacyjnym. Dzięki niej jest łącze internetowe, mnóstwo aplikacji, usług gier i treści rozrywkowych. Telewizory Smart TV są jak ogromne tablety, którymi steruje się za pomocą dołączonego pilota . Te ostatnie, nawiasem mówiąc, również nie są standardowe – są kompaktowe, z minimalną liczbą przycisków i kółkami dotykowymi dla łatwości obsługi.
Ponadto inteligentne telewizory mogą pełnić rolę węzła do łączenia różnych inteligentnych gadżetów domowych, w tym inteligentnych lamp, opraw oświetleniowych, sprzętu AGD i tak dalej.
Jak korzystać ze smart TV
Korzystanie z inteligentnego telewizora jest prawie tak proste, jak używanie zwykłego telewizora. Ma tego samego pilota, a oprócz podstawowego przełączania kanałów jest ekran główny, na którym znajdują się pobrane gry i aplikacje, dostępne usługi, różne funkcje, menu i ustawienia.
Jeśli bez problemu korzystasz ze smartfona, to praca ze smart TV nie będzie problemem, ponieważ wszystkie one działają na różnych wersjach systemu operacyjnego Android i podobnych systemach operacyjnych, o czym opowiem poniżej.
Co potrafią telewizory smart
Zastąpienie konwencjonalnej telewizji
Telewizory Smart TV mogą z łatwością zastąpić najfajniejszy i najdroższy pakiet telewizji kablowej. W końcu to wszystko jest tutaj, ale w przyjemniejszej i przystępniejszej formie.
Możesz instalować gry i aplikacje na swoim telewizorze Smart TV. Na przykład istnieje duży wybór różnych usług z setkami kanałów i ogromnymi bazami danych filmów, seriali telewizyjnych, kreskówek, anime, filmów dokumentalnych, reality show itd. (Netflix, Megogo, ivi, Kinopoisk HD, PREMIER itd.). Miesięczny abonament na takie usługi zwykle nie przekracza, a nawet mniej, opłaty za telewizję kablową, a możliwości i treści jest tu znacznie więcej.
Co więcej, subskrybując taką usługę można na zawsze zapomnieć o reklamie, która nie tylko oczyszcza mózg ze zbędnych informacji i eliminuje chęć zakupu, ale także zwalnia dużo czasu podczas oglądania, bo większość z nich nie jest już zajęta reklamami.
Jeśli nadal lubisz oglądać kanały telewizyjne, możesz to zrobić również na telewizorach Smart TV. Ponadto na nich uzyskasz dostęp do nagrywania różnych programów telewizyjnych, seriali, filmów i nie tylko. Nie wróciłeś na czas z pracy, aby obejrzeć nowy odcinek swojego ulubionego programu telewizyjnego? Nie ma to znaczenia, bo prawie wszystkie opisane powyżej kina internetowe zapisują wszystkie programy w nagraniu i udostępniają je na tydzień, dwa, a nawet miesiąc.
Zamiennik dla smartfona i komputera
Dzięki SMART TV możesz łatwo surfować po Internecie za pośrednictwem wbudowanej przeglądarki, spędzać czas w sieciach społecznościowych (Facebook, Twitter, Telegram itp.), Zamawiać jedzenie, towary i różne usługi za pośrednictwem pobranych aplikacji.
Wymiana konsoli do gier
Wiele telewizorów Smart TV może z łatwością grać w gry ze sklepu Google Play. Oznacza to, że Twój zakup jest podwójnie opłacalny, ponieważ częściowo zastąpił możliwości komputera i konsoli.
Możesz grać za pomocą pilota, ale znacznie wygodniej będzie to zrobić za pomocą pada . Tak, kontrolery z łatwością łączą się z telewizorami Smart TV i bezproblemowo współpracują z wyścigami, strzelankami, grami akcji i innymi grami, które pobierasz.
Zalety i wady smart TV
Zalety:
- Możliwość łączenia się z Internetem za pomocą kabla lub Wi-Fi w celu szybkiego dostępu do potrzebnych informacji.
- Możliwość sterowania nie tylko z pilota, ale także ze smartfona czy tabletu.
- Możliwość grania w gry bez konsol i komputerów.
- Dostęp do zabawnych i przydatnych aplikacji.
- Dostęp do ogromnej bazy danych kanałów kablowych, filmów, seriali, kreskówek i programów telewizyjnych.
Niedogodności:
- Nieco wyższa cena w porównaniu do konwencjonalnych telewizorów.
- Wyższe bariery wejścia dla użytkowników innych niż smartfony.
- Nie jest to najpotężniejszy materiał do gier mobilnych.
Jakie są wersje smart TV
Telewizory Smart TV różnych producentów są wyposażone w różne systemy operacyjne. Wszystkie są bardzo podobne, ale mają swoje własne cechy, zalety i wady. Najpopularniejsze systemy operacyjne dla SMART TV to Tizen OS, Patchwall, Android TV i WebOS.
Tizen OS jest instalowany w telewizorach koreańskiej firmy Samsung i wyróżnia się najprostszą obsługą oraz elastycznością ustawień. Android TV jest często instalowany na telewizorach Smart TV Sony , charakteryzuje się szerokim wachlarzem narzędzi, większą funkcjonalnością niż konkurencja oraz kompatybilnością z różnymi gadżetami.
WebOS jest dostępny w telewizorach Smart TV firmy LG . Mają ładny, minimalistyczny interfejs i przydatną funkcję Smart Share, dzięki której możesz wyświetlać filmy, zdjęcia i inne pliki z nośników zewnętrznych.
Patchwall działa na telewizorach Xiaomi i Redmi. Ma lekki interfejs z płynnymi animacjami, przewijaniem treści w poziomie i łatwością nauki.
Wniosek
Jak widać, w 2020 roku jest ogromny rynek telewizorów ze SMART TV, które wprawdzie kosztują trochę więcej niż zwykłe wersje, ale za tę dopłatą oferują ulepszone możliwości, wiele funkcji, możliwość grania w gry z gamepada, słuchania muzyki, oglądania setek kanałów telewizyjnych, sterowania sobą poprzez smartfonie, wyświetlaj wideo z gadżetów, surfuj po Internecie, oglądaj YouTube, Netflix i inne popularne usługi.