Wiedza

Co to jest przysłona aparatu i do czego służy?

co-to-jest-przyslona-aparatu-i-do-czego-sluzy

W ciągu ostatnich lat za każdym razem, gdy ogłaszane są smartfony, programiści mówią o charakterystyce kamery i prawie zawsze słowo „apertura” poślizguje się między nimi. Ogłoszenie Galaxy S9 już wkrótce, gdy usłyszymy to słowo ponownie.

Mówiąc tak prosto jak to możliwe, otwór kamery jest otworem, przez który przechodzi światło. W aparatach ten otwór znajduje się przed obiektywami, a słowo „przysłona” oznacza jedno z ustawień aparatu. Przysłona – jeden z trzech „filarów” fotografii, wraz z ISO i szybkością migawki. Przysłona jest ważna z wielu powodów – powiemy o nich w tym artykule.

Trójkąt ekspozycji

Trzy główne parametry razem nazywane są trójkątem ekspozycji. Każdy z nich ma ogromny wpływ na jakość obrazu. Wpływają one nie tylko na ekspozycję (jasność zdjęcia), jak można sądzić, na podstawie ich wspólnej nazwy.

Wszystkie trzy parametry muszą być zrównoważone, aby nie można było mówić o jednym z nich bez uwzględnienia pozostałych. Kamera musi być w stanie uchwycić właściwy moment, dokładnie przekazać światło, poprawnie zidentyfikować krawędzie obiektów. W tym celu dostosuj przysłonę, szybkość migawki i czułość ISO. Zastanów się, co reprezentuje każdy z parametrów.

ISO

ISO jest wskaźnikiem wrażliwości matrycy czujnika na światło. Gdy fotografowie używali filmu z różnymi wartościami ISO, nie można było zmienić tego ustawienia ekspozycji. Nowoczesne aparaty cyfrowe umożliwiają kontrolowanie czułości matrycy na światło. Fotograf dostosowuje intensywność światła, co ułatwia pracę matrycy – wynik pozostaje równie jakościowy.

Teoretycznie, im niższa wartość ISO, tym mniej szumu cyfrowego, który należy usunąć podczas przetwarzania po wykonaniu zdjęcia. Gdy oprogramowanie usuwa dodatkowe piksele, otrzymuje informacje z pobliskich pikseli – to znaczy działa niemal losowo. Im mniejszy program  zgaduje  , tym lepszy obraz.

Nie ma sensu używanie bardzo niskiej wartości ISO, ponieważ czas otwarcia migawki i przysłona nie będą w stanie go dopasować.

Zwiększenie wartości ISO zwiększa czułość matrycy na światło – co oznacza, że ​​możesz fotografować z mniej intensywnym światłem.

Ważne jest, aby fotograf pamiętał trzy rzeczy:

  • Im niższa wartość ISO, tym niższa wrażliwość matrycy na światło i odwrotnie.
  • Im wyższa czułość, tym większy szum cyfrowy. Im niższa wartość ISO, tym mniej hałasu i odwrotnie.
  • Jeśli nie możesz powiększyć przysłony lub zmniejszyć czasu otwarcia migawki, musisz zwiększyć czułość ISO – zdjęcia nie będą rozmyte.

Szybkość migawki

Ten parametr odpowiada za to, jak długo migawka pozostaje otwarta podczas robienia zdjęcia lub nagrywania wideo. Gdy migawka jest otwarta, światło pada na matrycę czujnika, więc może nie wystarczyć przy dużej szybkości migawki – w rezultacie ekspozycja zmniejszy się. Im niższy czas otwarcia migawki, tym większa ekspozycja – i tak naprawdę zależy od tego, jak jasne będzie zdjęcie.

Gdy migawka jest otwarta, matryca zbiera wszystkie dane o tym, co znajduje się w ramce. Jeśli obiekt w kadrze się porusza, zdjęcie jest rozmazane – dlatego w większości przypadków przy szybkiej migawce uzyskiwane są wyraźniejsze zdjęcia.

  • Zmniejszając szybkość migawki, należy zwiększyć wartość ISO lub otworzyć przysłonę, aby zwiększyć ekspozycję.
  • Jeśli zwiększysz czas otwarcia migawki, może być konieczne obniżenie wartości ISO lub zamknięcie przysłony w celu zmniejszenia ekspozycji. Zdjęcia w tym przypadku będą mniej jasne.

Każda kamera ma migawkę – nawet w telefonach. Kamery filmowe są wyposażone w mechanizm zwalniania migawki i zamykania, podczas gdy w aparatach cyfrowych małe matryce po prostu zbierają dane przez określony czas. Dlatego dźwięk migawki można włączyć lub wyłączyć, chociaż w rzeczywistości nie ma ruchu mechanicznego. Charakterystyczny dźwięk generowany przez program.

Przysłona

Przysłona jest wskaźnikiem tego, jak otwarta lub zamknięta jest soczewka, i jest mierzona w f-stopach. Wartość przysłony to stosunek długości ogniskowej do średnicy otworu przed obiektywem. Im niższa wartość, tym szersza apertura i więcej światła pada na matrycę.

  • Mniejszy otwór przysłony oznacza większą liczbę przystanków przysłony – chcesz spowolnić czas otwarcia migawki lub zwiększyć wartość ISO, aby zwiększyć ekspozycję.
  • Szerszy otwór przysłony oznacza mniej przystanków przysłony – musisz ustawić szybszą migawkę lub ustawić niższą czułość ISO, aby zmniejszyć ekspozycję.

Przysłona, podobnie jak pozostałe dwa parametry, wpływa na przejrzystość obrazu. Zmiana różnych ustawień ekspozycji wpływa na różne cechy obrazu. Po zmianie ISO zwiększa się szum cyfrowy, zmiana prędkości migawki powoduje zwiększenie stopnia rozmycia, zmiany przysłony wpływają na głębię obrazu.

Portret

Może pojawić się pytanie: dlaczego nie zrobić apertury aparatu minimalnie, aby zebrać wszystkie możliwe światło? Faktem jest, że w tym przypadku zdjęcia będą zbyt jasne, a głębia obrazu będzie dość mała.

Głębokość obrazu to odległość między najbliższymi i najdalszymi obiektami w centrum uwagi. Kamera może skupić się tylko na jednym punkcie. Wszystko poza tym punktem jest nieostre i niewyraźne.

Podsumowanie

Teraz wiesz trochę więcej o przysłonie io tym, jak wpływa ona na jakość zdjęć. Następnym razem, czytając recenzję następnego smartfona, zrozumiesz, że sama wartość przysłony nie ma znaczenia – można ją oglądać tylko razem z innymi parametrami kamery.

Smartphone Specjalista