Porady

6 wskazówek, które pomogą, jeśli smartfon ma mało pamięci RAM

6-wskazowek-ktore-pomoga-jesli-smartfon-ma-malo-pamieci-ram

Nie naprawiaj tego, co nie jest zepsute

Pierwszą rzeczą do powiedzenia na temat zarządzania pamięcią na Androidzie jest to, że jeśli twój telefon nie jest stary lub nie ma zbyt dużego budżetu, nie musisz nic robić!

Większość flagowców i urządzeń średniej klasy wydanych w ciągu ostatnich kilku lat będzie miała co najmniej 4 GB pamięci RAM. Flagowy model 2019 roku, na przykład OnePlus 7 Pro lub Galaxy Note 10 Plus, może mieć do 12 GB . Nigdy nie musisz nawet myśleć o zarządzaniu pamięcią na tych urządzeniach.

W większości przypadków system Android jest bardzo wydajny, jeśli chodzi o przetwarzanie pamięci. Jeśli sprawdzisz i okaże się, że używana jest cała (lub większość) dostępnej pamięci RAM, nie martw się – tak to działa. Android stara się przechowywać aplikacje w pamięci tak długo, jak to możliwe, aby uruchamiały się natychmiast następnym razem.

Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał zwolnić dodatkową pamięć, system po cichu zamknie niektóre aplikacje, które nie były używane w tle.

Jest stare powiedzenie: wolna pamięć RAM to zmarnowana pamięć RAM. To zdecydowanie dotyczy Androida.

Ile pamięci RAM potrzebujesz?

Nie musisz zarządzać pamięcią, jeśli jest jej wystarczająco dużo w telefonie. Ale ile pamięci RAM naprawdę wystarczy?

W pewnym stopniu zależy to od sposobu korzystania z telefonu. Jeśli przeglądasz głównie strony internetowe i sieci społecznościowe , potrzebujesz znacznie mniej niż wtedy, gdy ciągle grasz w PUBG lub Call of Duty.

Jeśli chodzi o flagowce z 2019 roku, Google zdecydowało, że 6 GB wystarcza na Pixel 4 , podczas gdy Samsung wybrał 8 GB na Galaxy S10 . Uważamy, że 4 GB wciąż wystarcza dla wszystkich, ale najbardziej wymagających użytkowników, a nawet 3 GB jest dobre dla łatwiejszego użytkowania.

Usługi Android i Google Play same wykorzystają do 1,5 GB pamięci RAM i działają stale. W grze takiej jak PUBG wykorzystanych zostanie więcej niż 1 GB, a nawet jeśli kilka kart przeglądarki jest otwartych w tym samym czasie, system będzie działał dobrze.

Dowiedz się, które aplikacje używają pamięci RAM

Najważniejszym warunkiem zarządzania pamięcią RAM jest ustalenie, w jaki sposób używana jest pamięć i które aplikacje zajmują jej większość. Możesz to zrobić za pomocą narzędzia pamięci, które zostało wprowadzone ponownie w systemie Android 6 Marshmallow.

Lokalizacja tego elementu menu zależy od wersji Androida:

  • Na Androidzie 6 Marshmallow i 7 Nougat wybierz Ustawienia> Pamięć.
  • Począwszy od Androida 8 Oreo sekcja „Pamięć” znajduje się w ustawieniach programisty. Dlatego najpierw przejdź do Ustawienia> Informacje o telefonie, a następnie siedmiokrotnie kliknij Numer kompilacji, aby wyświetlić opcje programisty. Następnie przejdź do Ustawienia> Zaawansowane> Opcje programisty> Pamięć.

Po wykonaniu tych kroków możesz zobaczyć średnie zużycie pamięci w ciągu ostatnich trzech godzin i przez cały dzień. Kliknij „Pamięć używana przez aplikacje”, aby uzyskać pełny obraz tego, które aplikacje najczęściej korzystają z pamięci RAM. Pomoże to zidentyfikować programy wymagające największej ilości pamięci RAM i ewentualnie zastąpić je bardziej wydajnymi alternatywami.

Nie używaj Task Killera ani RAM Boostera

Od dawna wiadomo, że „zabójca zadań” ma zły wpływ na system Android. Niemniej jednak w Sklepie Play nadal można znaleźć dość dużą liczbę aplikacji tego typu. Warto więc powtórzyć: zabójca procesu nie przyspieszy telefonu. Również akceleratory pamięci RAM lub inne aplikacje obiecujące poprawę wydajności nie będą tego robić.

Jak już powiedzieliśmy, Android już skutecznie przetwarza aplikacje i pamięć, więc wymuszone zamykanie aplikacji zakłóci ten proces. Spowolni także uruchamianie aplikacji następnym razem, gdy będziesz ich potrzebować, i doprowadzi do marnowania energii baterii.

Co gorsza, niektóre programy są zaprojektowane do działania w tle. Uzupełnienie ich zabójcą zadań często po prostu prowadzi do ponownego otwarcia. Wydaje także więcej zasobów. Jeśli musisz zamknąć narzędzie z jakiegokolwiek powodu, zrób to ręcznie. Kliknij przycisk „Najnowsze aplikacje” u dołu ekranu lub przesuń palcem w górę od dołu, jeśli używasz nowych gestów na Androida. Gdy pojawi się lista ostatnich programów, zamknij wszystko, czego już nie potrzebujesz, przesuwając w bok.

Jak używać mniej pamięci RAM

Podczas pracy z telefonem pozbawionym pamięci RAM można poprawić wydajność, próbując ograniczyć ilość używanej pamięci.

Nie zawsze jest to łatwe. Aplikacje takie jak Facebook i Snapchat są znanymi źródłami zużycia zasobów urządzenia, ale nie masz alternatywy, jeśli korzystasz z tego rodzaju usług. Ale są też inne kroki, które możesz podjąć:

  • Zmniejsz liczbę ekranów głównych i nie używaj animowanych tapet lub zbyt wielu widżetów, które są stale aktualizowane.
  • Usuń aplikacje, które nie są już potrzebne.
  • Aby wyłączyć wstępnie zainstalowane oprogramowanie, którego nie używasz, wybierz Ustawienia> Aplikacje i powiadomienia> Wyświetl wszystkie aplikacje, znajdź program i kliknij Wyłącz.
  • Zainstaluj wszystkie aktualizacje oprogramowania, gdy tylko będą dostępne – zarówno dla aplikacji, jak i dla systemu Android.
  • Znajdź alternatywne aplikacje, które zużywają mniej pamięci.

Zainstaluj „lekkie” wersje aplikacji

Kiedy Google Go uruchomił Android Go na tanie telefony, firma wydała również serię lekkich wersji aplikacji Android Go jako alternatywę dla swoich najbardziej popularnych programów. Nie potrzebujesz telefonu Go, aby z nich korzystać – będą działać na dowolnym urządzeniu z Androidem i zużyją znacznie mniej pamięci RAM.

Po ich zainstalowaniu możesz wyłączyć pełnowymiarową alternatywę przy użyciu metody wspomnianej powyżej. Zwykle nie można całkowicie usunąć tych osadzonych aplikacji. Nie myśl, że musisz trzymać się oficjalnych aplikacji Google. Często możesz łatwo znaleźć szybsze i mniejsze alternatywy dla wielu swoich ulubionych programów.

Na przykład Chrome jest dość wymagający pod względem pamięci RAM, ale można go łatwo zastąpić czymś w rodzaju przeglądarki Kiwi. Program oparty jest na tym samym silniku renderowania Chromium, więc strony internetowe wyglądają tak samo. Po prostu zużywa mniej pamięci.

Teraz wiesz, jak zarządzać pamięcią RAM telefonu, czego należy unikać i jak maksymalnie efektywnie korzystać z urządzenia. Ale brak pamięci RAM nie jest jedynym problemem sprzętowym, który może wpłynąć na smartfona. Na szczęście możemy pomóc w rozwiązaniu tych problemów, ponieważ na naszej stronie można znaleźć wiele artykułów na różne tematy!

Smartphone Specjalista

serwis niszczarek warszawa https://4insulation.pl/pl/c/Izolacja-budowlana/27